Nakažených zdravotníků je přes 13 tisíc, onemocní jich asi tisíc denně

V současnosti je podle prezidenta ČLK Kubka nakaženo 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Foto: Pikist

Zdravotníků, kteří jsou aktuálně pozitivně testovaní na onemocnění covid-19, je více než 13.000. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to včera řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Nakažených je podle něj 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Počty v posledních dnech rychle rostou, podle Kubka onemocní asi tisíc zdravotníků denně. Na začátku října bylo podle dat ČLK nakažených téměř 600 lékařů, asi 1000 sester a 900 ostatních zdravotníků. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

 

Podle odborníků je právě nedostatek odborného personálu spolu s nedostatkem lůžek pro péči o nakažené s vážným průběhem covidu-19 největším rizikem současného velkého nárůstu pozitivně testovaných. „Karantény už nepočítáme, protože zdravotníci v karanténě chodí normálně běžně do práce, to už je delší dobu. Onemocní nám asi tisíc zdravotníků každý den,“ řekl Kubek.

Narůstající počet nakažených zdravotnických pracovníků významně ovlivňuje kapacitu systému, zatížení zdravotnického personálu je extrémní, uvedl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. „V některých krajích se personální zajištění pohybuje na hranici dostatečného počtu a jsou nutné zásadní změny v organizaci práce při poskytování zdravotní péče,“ cituje ho tisková zpráva ministerstva zdravotnictví. Ze žádného kraje ale podle Černého zatím nejsou zprávy o tom, že by měla situace dopad na kvalitu péče o nemocné. Lůžkové a přístrojové kapacity jsou zatím dostatečné, doplnil.

Kvůli zhoršené epidemické situaci v zemi a obavám z překročení kapacit zdravotnického systému vláda v minulém týdnu souhlasila s pobytem až 300 vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO v Česku po dobu 90 dnů. V nemocnicích pomáhají také medici a další studenti zdravotních škol. Ze zahraničí se na výpomoc v Česku v době epidemie koronaviru na základě Kubkovy výzvy zatím přihlásilo 25 lékařů. „Jsou to vesměs lékaři, kteří mají zkušenost s ošetřováním těžkých pacientů s covidem-19,“ řekl Kubek.

V Česku je nyní podle dat ministerstva zdravotnictví přes 158.000 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale výrazně přibývá. V nemocnicích bylo k sobotě 5345 lidí, o polovinu víc než před týdnem. Pacientů ve vážném stavu přibylo za týden o víc než třetinu, je jich 800.

-čtk-