Úterý, 22. června, 2021

Němečtí zdravotničtí záchranáři získají více kompetencí. Skončí tak právní vakuum

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do německého Spolkového sněmu zamířil zákon o reformě technických asistentů ve zdravotnictví. Jeho součástí je důležitá pasáž, která by měla odstranit dosavadní právní vakuum týkající se kompetencí zdravotnické záchranné služby. Záchranáři by se už neměli bát použít bez přítomnosti lékaře některé zákroky, které ale mohou pacientovi zachránit život.

Němečtí zdravotničtí záchranáři by měli získat pravomoci, díky nimž budou moci legálně přistoupit k zákrokům, u kterých doposud riskovali sankce, či dokonce samotnou kariéru. Do Spolkového sněmu totiž zamířilo ustanovení, které je součástí zákona o reformě technických asistentů ve zdravotnictví (MTA-Gesetz). A podle deníku Deutsches Ärzteblatt už dokonce získalo podporu Zdravotnického výboru dolní komory německého parlamentu.

O co jde? Příslušná pasáž zmíněného zákona nově umožní, aby zdravotničtí záchranáři mohli provádět vyloženě lékařská opatření, včetně lékařských opatření invazivní povahy. Důležité je, že nebudou muset čekat na příjezd samotného lékaře, ale budou se do zákroků moci pustit sami. Doposud tak činit nemohli. Aktuální právní úprava je ovšem někdy vystavovala do pozice, kdy museli volit mezi dvěma riziky. Pokud by se do zákroku pustili bez přítomnosti lékaře a nepovedl by se, hrozil jim postih za překročení svých kompetencí. Pokud by naopak čekali na příjezd lékaře, mohlo být na záchranu zdraví či života pacienta už pozdě. V tu chvíli by jim…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit