Úterý, 18. ledna, 2022

Očkování nebylo připravené, dále zatížilo nemocnice, řekl Kubek

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zahájení očkování proti koronaviru v Česku nebylo připravené, nezvládlo by se bez nemocnic, které ale vzhledem k jejich zatížení pacienty s nemocí covid-19 dostává pod další tlak. V televizi CNN Prima News to včera řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Doufá ve vybudování velkých očkovacích center v krajích, bez nich se populaci do příštího podzimu proočkovat nepodaří, uvedl. Za tlakem na odkládání termínu druhé dávky očkování vidí Kubek snahu politiků mít co nejvyšší čísla očkovaných.

„Nebýt nemocnic, tak se očkování nerozběhlo, protože nebylo připraveno prakticky vůbec nic,“ řekl. Do konce září je podle něj potřeba naočkovat sedm milionů lidí, aby se koronovirová epidemie nevrátila. „To je obrovský logistický úkol, který nemohou zvládat nemocnice. Musíme konečně začít budovat velká očkovací centra,“ dodal. Očkovat se bude muset nejpozději od března 70.000 lidí denně, vypočítal.

Podle Kubka se státu nepodařilo ani páteční zahájení registrace lidí nad 80 let k očkování. Problémy spuštěného on-line systému ukázaly, že nemůže registrovat miliony zájemců o vakcínu, jak se s tím počítalo od 1. února, míní šéf ČLK. Odložit se podle něj muselo minimálně o týden také spuštění systému pro registraci zdravotníků k očkování.

Při odkládání druhé dávky vakcíny by se podle Kubka mohlo stát, že pro lidi naočkované první dávkou druhá dávka nebude k dispozici. „Já tam vidím určitou snahu politiků vykazovat co nejvyšší čísla (očkovaných),“ řekl. Česko by podle něj nemělo postupovat v rozporu s tím, co schválila Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA). O doporučení dávat druhou dávku místo 21. den až 28. den po první dávce mluvil v pátek premiér Andrej Babiš (ANO). Získá se tak podle něj prostor pro očkování lidí nad 80 let.

Vláda všechno dělá na poslední chvíli, uvedl Kubek. Poukázal na to, že první dávky vakcín přišly do ČR 26. prosince a vláda teprve minulý týden schvalovala strategii, jak se má s očkováním postupovat. Odmítl, že by případný nedostatek vakcín v ČR mohla zavinit Evropská unie. „Evropská komise, alespoň podle informací, co mám já, objednávala tolik vakcín, co si objednávaly jednotlivé členské státy,“ řekl ke společnému unijnímu nákupu očkovacích látek proti koronaviru.

Centrální registraci k očkování kritizovala včera v České televizi přednostka Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava Zdenka Němečková Crkvenjašová (ODS). On-line systém je podle ní pro seniory komplikovaný, své klienty nad 80 let přitom mohly písemně pozvat na očkování zdravotní pojišťovny s využitím svých databází. Ideální je pro seniory očkování u jejich praktických lékařů, řekla. Vakcína by se k nim mohla rozvážet jednou týdně, protože se sice musí přechovávat při velmi nízkých teplotách, po rozmrazení ale může být až pět dní v lednici.

Vláda podle Kubka nese vinu také za rekordní přírůstky nakažených v minulém týdnu a nové zatížení nemocnic. Nynější vlna nemoci je úplně zbytečná, řekl. „Kdyby nedošlo k tomu nesmyslnému rozvolnění (vládních opatření) na začátku prosince, tak jsme v této vlně nemuseli být,“ dodal. Výrazné rozvolnění ekonomiky by nemělo přijít dřív, než se podaří naočkovat zdravotníky, chronicky nemocné lidi, seniory a sociální pracovníky, kteří o ně pečují, doplnil prezident ČLK.

Zdravotníci se teď musejí zároveň starat o nakažené pacienty, testovat a ještě i očkovat, poukázal Kubek. Zatím přitom podle něj nedostali odměny, které Babiš slibuje dva měsíce. Uvedl také, že s koronavirem dosud zemřelo 40 zdravotníků, z toho 18 lékařů, a to převážně ambulantních, kteří často o nákaze u svých pacientů předem nevědí a nemohou se chránit.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY