Čtvrtek, 4. března, 2021

Ministerstvo zřejmě získá víc pravomocí k omezování šíření covidu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sněmovna včera schválila návrh tzv. pandemického zákona. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice tak zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Návrh musí ještě schválit Senát.

Sněmovna včera schválila návrh pandemického zákona, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze. Na podobě normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran. Opozice do návrhu zákona prosadila například parlamentní kontrolu, pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru a také odškodnění podnikatelů nebo firem. Předlohu nyní posoudí Senát.

Sněmovna předlohu schválila hlasy 132 ze 167 přítomných poslanců. Podpořili ji poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Proti hlasovali poslanci SPD a nezařazení poslanci. Komunisté byli proti, nebo se hlasování zdrželi.

Zákon zajistí nástroje pro zvládání epidemie po skončení nouzového stavu, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek upozornil na to, že norma neumožní omezit volný pohyb lidí a nařizovat pracovní povinnost.

Zákon platí do konce února 2022

Zákon se bude vztahovat jen na epidemii covidu-19. Jeho účinností nastane stav pandemické pohotovosti, který bude moci Sněmovna ukončit nebo obnovit. Až na odškodňovací část bude účinný do 28. února 2022.

Ministerstvo zdravotnictví nebo hygienické stanice budou moci nad rámec oprávnění ze zákona o ochraně veřejného zdraví omezit celostátně nebo regionálně například veřejnou dopravu, obchodní nebo výrobní provozovny či obchodní centra, holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry a podobné služby, bazény a koupaliště, soukromé a veřejné akce i vysoké školy. Budou moci nařídit používání ochranných, čisticích nebo dezinfekčních prostředků i další protiepidemická opatření nebo vydat příkaz k testování zaměstnanců a jiných pracovníků na onemocnění covid-19. Ministerstvo zdravotnictví nebo krajské hygienické stanice získají také určité pravomoci vůči poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb. Na návrh poslance ANO a moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka vložila Sněmovna do zákona úpravu role hejtmanů a pražského primátora jako orgánů krizového řízení v regionech.

Ministerstvo zdravotnictví bude moci žádat v souvislosti s epidemií covidu-19 o pomoc složky integrovaného záchranného systému. Vláda bude moci rozhodnout o využití armády.

Mimořádná opatření musí schválit vláda a budou muset být zdůvodněna z hlediska epidemické situace i rizik. Trvat mohou jen nezbytně nutnou dobu. Každé dva týdny se bude přezkoumávat jejich potřebnost. Vláda bude ve stejném nebo i kratším intervalu informovat o opatřeních Sněmovnu. Návrhy na zrušení celostátního ministerského mimořádného opatření se bude zabývat Nejvyšší správní soud, opatření hygienických stanic budou moci lidé napadnout u krajských soudů. Návrhy budou muset soudy projednávat přednostně.

Pokuta pro jednotlivce až 1 milion korun

Za porušení opatření zákon stanoví pokuty. Horní hranice pokut bude odstupňovaná podle druhu porušeného mimořádného opatření. Nejvyšší postih jednotlivce bude moci dosáhnout až jednoho milionu korun, podnikatelům a firmám může hrozit pokuta až tři miliony korun. Například za porušení nařízení nosit ochranu dýchacích cest bude postih pro jednotlivce do 30.000 korun. Některé přestupky se budou zapisovat do jejich registru, při jejich opakovaném spáchání bude hrozit vyšší pokuta.

Stát bude povinen nahradit právnickým a fyzickým osobám skutečnou škodu, která vznikne při pandemické pohotovosti v příčinné souvislosti s mimořádnými opatřeními. Za škodu se nebudou považovat náklady na ochranné a dezinfekční prostředky. Poškození budou uplatňovat nárok u ministerstva financí a budou jej muset prokázat. Od výše škody se budou odečítat státní podpory ke zmírnění dopadů epidemie nebo restrikcí. Spory bude rozhodovat soud.

Mimořádná opatření se budou moci nadále vydávat i podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Tento zákon umožňuje zakázat nebo omezit styk skupin lidí podezřelých z nákazy s jinými lidmi, omezit cestování z některých oblastí a dopravu mezi některými oblastmi, zakázat nebo omezit slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní a jiná shromáždění a trhy a uzavřít nebo omezit školy a ubytovací a stravovací zařízení. Ministerstvo také může zavést opatření proti zavlečení vysoce nakažlivých infekčních onemocnění ze zahraničí.

Někteří poslanci tvrdí, že zákon je horší než nouzový stav. Šéf poslanců SPD Radim Fiala mluvil o obcházení parlamentní demokracie. „Když se na zákon dívám, říkám si, jestli není lepší nouzový stav,“ prohlásil Leo Luzar (KSČM). Podle Václava Klause mladšího (Trikolóra) je předpokládaná pandemická pohotovost jen nový název pro nouzový stav. Nezařazený poslanec Lubomír Volný neprosadil kratší platnost zákona než navrhovaný konec února 2022. Nabízel několik možností. Patřilo k nim datum 31. září 2021, takový den ale neexistuje.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY