Středa, 21. dubna, 2021

Farmaceutické firmy objevují přínosy blockchainu. Do technologie investují miliardy dolarů ročně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Propuknutí pandemie nového typu koronaviru zvýraznila nevyhnutelný trend, kterým je narůstající příklon k technologii blockchainu. Toto pro běžené smrtelníky tajemstvím opředené prostředí digitálního světa může mít (nejen) pro farmaceutický průmysl i pacienty obrovský přínos. A zdá se, že si to společnosti vyvíjející nové léky uvědomují.

Blockchain slouží jako zcela převratná technologie ve většině průmyslových odvětví a firmy ji v posledním desetiletí přijímají ve stále větším měřítku. Ale teprve až s příchodem koronavirové pandemie se jasně ukázalo, že blockchain sehraje daleko důležitější roli, než si doposud mnozí dokázali představit.

Stranou zájmu nezůstal ani farmaceutický sektor, který v blockchainu rázem spatřil obrovský potenciál. Technologie totiž dokáže překonat řadu překážek, kvůli kterým farmaceutický průmysl dosud nedokázal fungovat tak efektivně, jak by mohl. Zejména v oblasti dodavatelsko-odběratelských vztahů nebo sdílení vědeckých dat a nejnovějších poznatků.

Databáze záhad zbavená

Co je vlastně blockchain? Lidé si ho nejčastěji spojují s kryptoměnami, jenže to je jen velmi úzká výseč toho, jak jej lze využít. Zjednodušeně řečeno jde o distribuovanou databázi, ve které jsou navždy uloženy veškeré záznamy, které do ní někdo vložil. Je to něco jako nekonečná excelovská tabulka, do které lze uložit prakticky cokoli.

Jinými slovy blockchain umožnil lidem, ale i firmám, kteří se vzájemně neznají, vyměňovat nebo vytvářet prostřednictvím internetu záznamy zcela bezpečnou cestou, a to bez jakéhokoli prostředníka. Na provozu této decentralizované databáze se totiž podílejí přímo její uživatelé. Každý se do ní může zapojit a současně dohlížet na ty, kdo záznamy nebo transakce ověřuje.

A právě rychlost, neomezenost a bezpečnost jsou atributy, které oceňují také farmaceutické společnosti. Dokonce natolik, že se nebojí do blockchainových řešení investovat nemalé prostředky, ačkoli v porovnání s tím, kolik investují do vývoje nových léků, je to stále ještě kapka v moři. Podle portálu Statista.com farmaceutický sektor v roce 2018 do blockchainu investoval asi 1,5 miliardy dolarů (skoro 32,5 miliardy korun), v roce 2023 už to má být téměř šest miliard dolarů (přes 127 miliard korun).

Blockchain je pro farmaceutický průmysl jednou ze zásadních technologií, protože poskytuje sledovatelnost životních cyklů jednotlivých produktů, a to spojením dat, jejich sdílením a bezpečnou distribucí po celé jedné konkrétní firmě působící v různých místech zeměkoule. Výrobek lze díky blockchainu poměrně snadno a zároveň bezpečně sledovat od jeho vývoje a vzniku přes testování, schvalování až po putování v rámci dodavatelského řetězce na finální trh.

Není to jen doména světa financí

Podle analytika poradenské společnosti KPMG Aruna Goshe blockchian ve farmaceutickém průmyslu může primárně sloužit jako jakási „kniha pravdy“. Jak už bylo řečeno, jde o databázi, do níž se navždy vloží jakýkoli záznam, který je pak dostupný pro každého, kterému je uděleno oprávnění. Tedy nejen konkrétním firmám, ale také regulačním orgánům, lékařům, akademickým pracovníkům, subdodavatelům a podobně.

Portál Technology and Business považuje za lídry farmaceutického sektoru při využívání blockchainu společnosti Pfizer, Amgen a Sanofi. Trojice firem prý hledá nejefektivnější způsoby, jak rozvinout potenciál blockchainu pro farmaceutický průmysl. Každý krok, kterým se to bude dařit, znamená také nemalé úspory finančních nákladů, ale i času při vývoji nových léků.

Technology and Business odkazuje mimo jiné na zprávu britské neziskové organizace BioMed Central, z níž vyplývá, že zkrácení cyklů při vývoji léků lze díky blockchainu docílit prostřednictvím zefektivnění reprodukovatelnosti klinických studií. Ta je totiž doposud jedním ze zádrhelů při získávání inovativních léčivých přípravků. Potenciál blockchainu zde tkví právě v jeho decentralizovanosti, rychlosti sdílení dat, ale i jejich zabezpečení. Pandemie koronaviru tak jasně ukázala, že blockchain není doménou pouze finančního nebo průmyslového sektoru.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY