Úterý, 18. ledna, 2022

Höschlovým nástupcem v čele Národního ústavu duševního zdraví se stal Winkler

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) povede Petr Winkler (38). Do funkce ho včera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Winkler, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení, se řízení ústavu ve středočeských Klecanech ujme ve středu, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve funkci nahradí psychiatra Cyrila Höschla, který rezignoval počátkem dubna.

Winkler působí v NÚDZ od roku 2011 na pozici vedoucího výzkumného pracovníka. Dříve svou praxi rozvíjel také v Psychiatrickém centru Praha, uvedlo ministerstvo.

Podle ministra Vojtěcha by se měl nový ředitel zaměřit na naplňování reformy péče o duševní zdraví a na její metodickou a odbornou podporu. „Zároveň je však nutné zajistit i další úkoly NÚDZ, především výzkum v oblasti neurověd a klinickou péči,“ uvedl Vojtěch. Zvláštní pozornost je podle ministra potřeba věnovat hospodaření organizace.

Petr Winkler vystudoval sociální politiku a sociální práci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Institut psychiatrie, psychologie a neurovědy na londýnské King’s College. Je členem rady sociální prevence v Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a rady Sekce prevence v Evropské psychiatrické asociaci.

NÚDZ vznikl v roce 2015 transformací z Psychiatrického centra Praha. Zaměřuje se na výzkum v oblasti neurobiologických mechanismů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch, jako jsou schizofrenie, deprese, poruchy spánku, závislosti, demence a reakce na stres. Věnuje se také vývoji a testování nových diagnostických a léčebných metod.

Ústav vedl od jeho vzniku před šesti lety psychiatr Höschl (71), který počátkem letošního dubna na funkci rezignoval. ČTK při této příležitosti řekl, že k odchodu směřuje už několik let, ale byl několikrát požádán, aby dokončil některé úkoly. Höschl byl po rezignaci pověřen řízením NÚDZ do doby jmenování nového ředitele.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY