Už od zítřka budou v sousedním Německu při příjezdu do země vyžadovat potvrzení o očkování, prodělaném covidu nebo negativní test. Foto: Flickr/Marco Verch

Německo diskutuje o testech. Mají být i nadále zdarma a od zítra při příjezdu do země

Podle plánů Spolkového ministerstva zdravotnictví bude při vstupu do Německa již od neděle vyžadován test na koronavirus. Cílem opatření je zpomalit rychlejší šíření viru. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer rovněž požaduje, aby testy byly i nadále hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. V tom se neshoduje například se Spolkovou lékařskou komorou.

Spolkové ministerstvo zdravotnictví navrhlo vyhlášku, která má zařídit omezení vzestupu počtu nových infekcí, aby bylo možné bez komplikací zvýšit míru proočkovanosti německé populace. S odkazem na úřad Jense Spahna (CDU) to uvedl deník Deutsches Ärzteblatt. „Další vlna vysokého počtu nákaz, kterou lze podle aktuálních předpovědí očekávat, by měla být oddalována, co nejdéle to bude možné,“ píše se podle deníku v ministerském materiálu.

Návrh počítá s tím, že by všichni lidé starší šesti let, kteří vstupují na území Německa, měli mít potvrzení o negativním testu, doklad o prodělání nemoci nebo o úplném očkování proti koronaviru. A to bez ohledu na to, jak do Německa přijedou a do které jeho části. Opatření včera schválila vláda a platit má už od neděle. Spolková vláda přitom ještě nedávno nechávala datum případného zpřísnění protiepidemických opatření otevřené.

Výjimky pro přeshraniční dojíždění

Potřebné doklady by měl mít člověk přijíždějící do Německa u sebe. Pokud na území našich západních sousedů vstupuje za pomoci individuální dopravy, měl by počítat s namátkovými kontrolami. V případě, že jde o organizovanou cestu například cestovní kanceláří, měla by je po svých klientech vyžadovat ještě před vstupem na palubu dopravního prostředku. Tedy i třeba před vzletem letadla, pokud do Německa lidé cestují letecky.

V případě přeshraničního dojíždění na kratší cesty má tato povinnost platit pouze při příjezdu z rizikových oblastí s vysokým výskytem koronaviru. Ministerstvo současně počítá, že lidé by se v takových případech museli nechat testovat jen dvakrát týdně (nejsou-li plně očkovaní nebo nemají-li potvrzení o prodělaném covidu). Za regiony s vysokým rizikem mají být považovány ty, kde týdenní incidence dosahuje 100 a více nových případů na 100 tisíc obyvatel.

Spolkové ministerstvo zdravotnictví se totiž obává nového nástupu epidemie poté, co se němečtí obyvatelé budou vracet ze zahraničních dovolených. Spolková vláda po zavedení testovací povinnosti volá už několik dní, nyní tedy zřejmě dostane zelenou.

Konec testů zdarma? Politici se neshodnou

S tím souvisí také diskuse o tom, zda mají být testy na koronavirus hrazeny i nadále z veřejného zdravotního pojištění, tedy zda mají být pro občany dostupné bezplatně. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) je proti tomu, aby se testování zpoplatnilo, pokud není iniciováno lékařským doporučením.

„Dokud pandemie trvá, na testech zdarma bych nic neměnil. Chci, aby šanci na test měli i ti, kteří nebyli očkováni nebo covid dosud neprodělali,“ řekl Seehofer v rozhovoru pro deník Mittelbayerische Zeitung.

Seehofer se tak postavil do opozice proti spolkovému ministru financí Olafu Scholzovi (SPD), spolkové ministryni spravedlnosti Christine Lambrechtové (SPD), ale i proti svému stranickému šéfovi a bavorskému premiérovi Markusi Söderovi. Zmínění politici totiž dali nedávno jasně najevo, že si přejí, aby se testování na koronavirus časem zpoplatnilo. A to lidem, kteří mohou být očkováni, avšak se z jiných než zdravotních důvodů očkovat odmítají.

Spolkový ministr vnitra je v názoru na proplácení testů také v rozporu s názorem části odborné veřejnosti. „Jestliže má každý šanci získat do konce léta úplné očkování proti koronaviru, je spravedlivé, že neočkovaní lidé by si rapidtesty nebo PCR testy měli hradit sami, když jedou na dovolenou, chtějí jít do restaurace nebo do kina,“ řekl prezident Spolkové lékařské komory Klaus Reinahrdt minulý týden v rozhovoru pro portál Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Seehofer: Jsem proti povinnosti nechat se očkovat

Podle něho by společnost neměla platit testy lidem, kteří se nechtějí nechat očkovat. A politici by prý měli dát jasně najevo, že neočkované osoby budou mít dlouhodobě stále více nevýhod. Klaus Reinhardt také uvedl, že mu chybí masivnější televizní reklama na podporu očkování, zejména před hlavními televizními zprávami.

Jenže Horst Seehofer považuje takový přístup za riskantní. Podle něho by to mohlo vést k plíživému šíření nákazy. Spolkový ministr vnitra také odmítá jakékoli náznaky povinnosti nechat se očkovat, třeba i v případě, že něco takového nařídí firma svým zaměstnancům. „Jsem velmi alergický, když někdo řekne, že nebude-li zaměstnanec očkován, nebude u dané společnosti zaměstnán. Nebo protože jste nebyli očkováni, nezískáte životní pojištění. Mohu před tím jen důrazně varovat,“ řekl s tím, že očkování jednoznačně potlačit pandemii pomáhá. Stát by ale měl podle něho pouze očkování propagovat, ne ho vynucovat „násilím“.

Petr Musil