Středa, 28. září, 2022

Pracovní skupina má navrhnout reformu institucí, které chrání veřejné zdraví

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Při ministerstvu zdravotnictví vznikla desetičlenná pracovní skupina, jež má připravit reformu institucí, které se zabývají ochranou veřejného zdraví. Cílem by mělo být vytvoření respektované organizace, která bude dávat odborná stanoviska k epidemiím. Informovalo o tom ministerstvo. Podobně v Německu funguje Institut Roberta Kocha. V Česku se ochranou veřejného zdraví zabývá Státní zdravotní ústav (SZÚ) a hygienické stanice.

V pracovní skupině budou mimo jiné tři členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která byla poradním orgánem ministerstva, ale úřad s ní za bývalého ministra Petra Arenbergera ukončil spolupráci. Jde o děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity (OU) Rastislava Maďara, hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala a demografku Dagmar Dzúrovou. Dále ve skupině zasedne hlavní hygienička Pavla Svrčinová, ředitelka SZÚ Barbora Macková či zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v ČR Srdan Matič.

„Pandemie koronaviru, která zasáhla celý svět, nám nastavila zrcadlo a dala příležitost k tomu, abychom se z ní poučili a v budoucnu mohli lépe čelit obdobným hrozbám. Ochrana veřejného zdraví je oblastí, která potřebuje modernizovat. Proto jsem vytvořil pracovní skupinu složenou z expertů, která se bude pravidelně každý týden scházet a připraví koncept reformy těchto institucí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kromě vytvoření respektované instituce, která bude řídit odborná stanoviska k epidemiím, se bude pracovní skupina zabývat také ochranou zdraví v rámci životního a pracovního prostředí. Cílem má být rovněž větší centralizace řízení hygienických stanic a lepší koordinace všech složek systému v krizových situacích.

Členové pracovní skupiny:

Rastislav Maďar – děkan Lékařské fakulty OU, člen mezioborové skupiny MeSES

Ivo Hlaváč – předseda Sekce pro zdravotnictví a sociální služby Hospodářské komory

Pavla Svrčinová – pověřená hlavní hygienička, náměstkyně ministra zdravotnictví

Barbora Macková – ředitelka Státního zdravotního ústavu

Eduard Ježo – ředitel Zdravotního ústavu Ostrava a Ústí nad Labem

Alena Šteflová – bývalá ředitelka kanceláře WHO v ČR, bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví, poradkyně ministra zdravotnictví

Petr Smejkal – hlavní epidemiolog IKEM, člen MeSES a Rady vlády pro zdravotní rizika

Dagmar Dzúrová – demografka, odbornice na sociální epidemiologii z Univerzity Karlovy

Srdan Matič – zástupce WHO v ČR

Pavel Hroboň – člen Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) a Advance Healthcare Management Institute

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY