Úterý, 28. září, 2021

Pfizer koupí biotechnologickou společnost specializující se na rakovinu krve, vznikne globální triumvirát. A další zprávy z farmabyznysu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Americká farmaceutická skupina Pfizer se po čase vydala na nákupy. V centru její pozornosti se ocitla kanadská biotechnologická společnost Trillium Therapeutics, která vyvíjí imunoterapeutické lék na rakovinu. Pfizer tak doplní dvojici firem, které se soustředí na inhibitor lemzoparlimab. Vznikne tak silný globální triumvirát.

Pfizer za Trillium Therapeutics zaplatí 2,26 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 49 miliard korun. Kuriózní ovšem je, že Pfizer nabídl akcionářům kanadské biotechnologické společnosti za jednu akcii 18,5 dolaru. Jde tak o neuvěřitelně vysokou prémii, která v té době aktuální tržní cenu převyšovala více než dvojnásobně. Americká farmaceutická skupina to uvedla ve svém prohlášení.

Akcie Trillia přirozeně reagovaly růstem z necelých osmi na více než 22 kanadských dolarů, během dalších dní klesly pod tuto hranici. Pfizer přitom do kanadské biotechnologické společnost investoval téměř před rokem 25 milionů dolarů, nyní odkoupí všechny zbývající akcie. Akcionáři společnosti Trillium Therapeutics musí ještě nabídku schválit nejméně dvoutřetinovou většinou, což by ale měla být formalita.

Pfizer s biotechnologickou společností Trillium získá přístup k terapii, jež by měla být schopna účinně bojovat s různými typy rakoviny krve. Inhibitor lemzoparlimab cílí na signální protein CD47, který vylučuje většina nádorových buněk a měl by ho být schopen „uspat“. A zároveň iniciovat likvidaci nádorových buněk. Zjednodušeně řečeno jde o to, aby lék dokázal vybudit imunitní systém člověka k obraně proti rakovinnému bujení.

Silná trojka na trhu

Americká farmaceutická skupina tak akvizicí Trillia doplní dvojici společností Gilead a AbbVie, které se rovněž na protein CD47 ve svém výzkumu a vývoji léku na rakovinu zaměřily. V oblasti onkologického vývoje tak vznikne silný globální triumvirát.

„Naším krokem jasně signalizujeme, že chceme významně přispět k vědeckému průlomu. Akvizice společnosti Trillium nám umožní se jasně prosadit v oblasti onkologie a zužitkovat naše dřívější zkušenosti,“ uvedl Andy Schmeltz, šéf onkologického výzkumu ve skupině Pfizer.

S podobným nadšením akvizici oznámil také výkonný ředitel společnosti Trillium Therapeutics Jan Skvarka. „Jsme potěšeni. Trillium je jediná společnost, která dokáže účinně cílit na protein CD47 a ve spojení s Pfizerem je potenciál vývoj léku urychlit a přinést jej co nejdříve pacientům, kteří ho potřebují,“ řekl Skvarka k avizovanému spojení s farmaceutickým obrem. Pokud valná hromada společnosti Trillium Therapeutics akvizici schválí, obchod budou muset potvrdit také příslušné úřady.

Loni bylo na celém světě diagnostikováno více než milion případů rakoviny krve. Tento typ onkologického onemocnění se na celkovém počtu potvrzených případů rakoviny podílí asi ze šesti procent. V roce 2020 si rakovina krve vyžádala přes 700 tisíc obětí.

Roche a Shape se spojují proti vzácným nemocem

Nadnárodní farmaceutické společnosti rovněž posilují v boji proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Švýcarská skupina Roche se spojila s americkou biotechnologickou společností Shape Therapeutics. Obě firmy oznámily vytvoření společného projektu za účelem vývoje genové terapie, kterou by se daly léčit nejen Alzheimerova a Parkinsonova choroba, ale i řada vzácných onemocnění.

„Naší misí je otevřít cestu ke genové terapii s využitím RNA technologií. Spolupráce s Roche nám v tom jistě pomůže,“ uvedl v prohlášení Francois Vigneault, spoluzakladatel a výkonný ředitel Shape Therapeutics. „Jsme ohromeni obrovským potenciálem, který Shape Therapeutics má. Tato nová spolupráce je rovněž zcela v souladu s naší obecnou strategií využít potenciál genové terapie,“ doplnil James Sabry, šéf skupiny Roche. Investice do společného projektu by měla dosáhnout nejméně tří miliard dolarů (přibližně 65 miliard korun).

S ohledem na dosažení pokroku v genové terapii byla v uplynulém týdnu oznámena také spolupráce mezi farmaceutickou a technologickou firmou. Společnost Real Chemistry (donedávna nesla název W20 Group) a společnost Datavant se dohodly na společném projektu za sedm miliard dolarů (asi 152 miliard korun), v jehož rámci plánují využívat zdravotní data k vývoji genové terapie a léků, které jsou pacientům „ušity na míru“. Obě společnosti si vzájemnou spolupráci, která se osvědčila na poli diagnostiky, vyzkoušely. A chtějí na ni navázat.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY