Sobota, 16. října, 2021

V některých nemocnicích v Praze je mezi pacienty vyšší zájem o volby než dřív

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V některých nemocnicích v Praze je mezi hospitalizovanými pacienty vyšší zájem o volby než v minulosti. Například ve Fakultní nemocnici v Motole se zatím do zvláštního seznamu voličů přihlásilo 125 pacientů. Budou tak moci ve volbách do Sněmovny odevzdat svůj hlas. V největší české nemocnici ale očekávají, že by ve FN Motol mohlo tentokrát volit až 300 pacientů. ČTK to za sdělila vedoucí oddělení marketingu a PR nemocnice Ludmila Šimáčková. Do seznamu voličů se hlásí pacienti i v dalších nemocnicích v metropoli. Volby se uskuteční v pátek a sobotu.

„Zatím evidujeme 125 pacientů, kteří by chtěli u nás v nemocnici volit. Asi polovina z nich je z Centra následné péče, zbytek z různých klinik jako například z pneumologické nebo gynekologicko-porodnické kliniky a podobně,“ uvedla Šimáčková..

V Nemocnici na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, dosud projevilo zájem o hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny 21 pacientů. Podle mluvčí nemocnice Lucie Krausové jde o pacienty, kteří jsou hospitalizováni delší dobu. Většinou proto jsou z oddělení dlouhodobě nemocných, někteří zájemci o volby leží i na rehabilitačním oddělení nebo na jednotce intenzivní péče. Zájemci o volby ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze jsou podle mluvčí Marie Heřmánkové z různých oddělení. Ve VFN registrují zatím asi 50 pacientů, kteří se chtějí voleb účastnit. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici se k volbám k dnešnímu dni podle mluvčího Petra Sulka přihlásilo 27 hospitalizovaných, z nichž většina je pacienty oddělení geriatrie, revmatologie a rehabilitace nebo interní kliniky. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) mají podle mluvčí Jitky Zinke nahlášeno 42 voličů. Z toho 22 lidí je z tamního domova pro seniory Vlčí mák a další zájemci jsou například na oddělení dlouhodobé péče.

Udané počty se podle mluvčích mohou měnit. Podle Krausové mohou zájem o účast ve volbách projevit pacienti, kteří mají plánovanou hospitalizaci a do nemocnice teprve nastoupí. Volit budou moci i lidé, kteří budou k hospitalizaci přijatí akutně, dodala.

Ve dnech voleb mohou volit pouze pacienti, kteří jsou zapsaní ve zvláštním seznamu voličů, nebo ti, kteří budou mít voličský průkaz, který si každý vyřizuje sám. V nemocnici může volit hospitalizovaný, který má trvalé bydliště v okrsku, do kterého nemocnice spadá.

-ČTK-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY