Pondělí, 29. listopadu, 2021

Povinné plošné očkování proti covidu schvaluje 27 procent Čechů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Povinné plošné očkování proti koronaviru lidí od 18 let schvaluje 27 procent Čechů. Čtvrtina lidí je pro povinné očkování vybraných profesních skupin, například lékařů, zdravotníků, učitelů či třeba policistů. Bezmála polovina dotázaných pak jakoukoliv formu povinného očkování odmítá, mělo by podle nich zůstat dobrovolné jako nyní. Vyplývá to z průzkumu agentury MindBridge Consulting.

Podpora povinnému očkování narůstá s vyšším věkem dotazovaných. Například u lidí nad 60 let by nějakou formu povinné vakcinace volilo 64 procent dotázaných. „Mezi lidmi produktivního věku 31 – 40 let je poměr preferencí opačný,“ uvedla agentura. V této skupině je 63 procent lidí pro dobrovolné očkování, necelá čtvrtina pro povinné očkování všech a 15 procent pro povinnou vakcinaci vybraných profesí.

Také lidí s vyšším vzděláním jsou častěji pro plošné očkování. Takovou variantu podporuje 31 vysokoškoláků. Mezi lidmi se základním vzděláním preferuje tento přístup 22 procent dotázaných.

Průzkum se uskutečnil od 15. do 18. listopadu, zúčastnilo se ho 1000 lidí.

V Česku je plně naočkováno přes 6,2 milionu lidí. Očkovat se mohou zatím lidé od 12 let. Tři ze čtyř používaných vakcín vyžadují dvě dávky, jedna je jednodávková. Dá se očekávat, že zájem o očkování dál poroste. Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že Česko nebude následovat příklad Rakouska, které od 1. února zavede povinné očkování pro všechny obyvatele.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY