Odborníci se obávají dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně. Foto: Pixabay

Evropa čelí hrozbě dvojí epidemie, na kontinent se vrátila chřipka

Poté, co v loňském roce téměř vymizela, se letos chřipka vrátila do Evropy rychleji, než se očekávalo. U odborníků to vyvolává obavy z dvojí epidemie chřipky a covidu-19, kdy se prudce zvýší počet nakažených oběma nemocemi současně, uvedla dnes agentura Reuters. Zároveň není jasné, nakolik budou vakcíny proti chřipce účinné vůči virovému kmenu, který letos koluje.

Uzávěry, roušky a rozestupy, které se v Evropě staly normou během pandemie covidu-19, minulou zimu dočasně vymýtily chřipkový virus, který podle údajů Evropské unie ročně zabije asi 650.000 lidí na celém světě. Praxe se ale změnila a země přijímají méně přísná opatření v boji proti šíření koronaviru s ohledem na rozšířené očkování proti covidu.

Od poloviny prosince koluje v Evropě více chřipkových virů, než se očekávalo, uvedlo tento měsíc Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Podle údajů ECDC a Světové zdravotnické organizace (WHO) v prosinci počet případů chřipky na evropských jednotkách intenzivní péče (JIP) neustále rostl. V posledním týdnu roku dosáhl vrcholu 43 případů.

To je výrazně méně než před pandemií, kdy například v roce 2018 bylo na jednotkách intenzivní péče v průměru více než 400 případů chřipky týdně. Je to však velký nárůst oproti loňskému roku, kdy ECDC za celý prosinec na jednotkách intenzivní péče zaznamenalo pouze jeden případ chřipky.

Návrat viru by mohl být začátkem neobvykle dlouhé chřipkové sezóny, která by se mohla protáhnout až do léta, řekl agentuře Reuters hlavní expert ECDC na chřipku Pasi Penttinen.

„Pokud začneme rušit všechna opatření, mám v souvislosti s chřipkou velkou obavu. Vzhledem k tomu, že jsme měli tak dlouhou dobu téměř nulovou cirkulaci v evropské populaci, možná se odkloníme od běžných sezónních vzorců,“ řekl.

Podle údajů, které minulý týden zveřejnilo francouzské ministerstvo zdravotnictví, se ve Francii tři regiony, včetně pařížského, potýkají s chřipkovou epidemií. Další země se nacházejí ve fázi před epidemií. Francie během letošní chřipkové sezóny již zaznamenala 72 závažných případů chřipky a šest úmrtí.

Situaci dále komplikuje fakt, že dominantním kmenem chřipky, který letos koluje, je virus A(H3), který obvykle způsobuje těžší formu onemocnění u starších lidí.

Penttinen uvedl, že na konečné hodnocení vakcín proti chřipce je ještě příliš brzy, protože pro analýzu reálného stavu je zapotřebí většího počtu nemocných. Laboratorní testy však ukazují, že vakcíny dostupné v letošním roce nebudou proti viru A(H3) „optimální“.

Důvodem je především to, že v loňském roce, kdy se rozhodovalo o složení vakcín, cirkulovalo velmi málo virů nebo necirkulovaly vůbec žádné, takže pro výrobce vakcín bylo obtížnější předpovědět, který kmen bude v nadcházející chřipkové sezóně dominantní. Vakcíny proti chřipce se každoročně upravují, aby byly co nejúčinnější proti neustále se měnícím virům.

-čtk-