Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (vlevo) a ředitel kanceláře WHO v Evropě Hans Kluge při podpisu dohody. Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo dvouletou dohodu o spolupráci s WHO

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo dohodu o spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) na příští dva roky. Plán se zaměřuje na dostupnost léků, poučení z pandemie, duševní zdraví, digitalizaci nebo očkování. O dnešní návštěvě regionálního ředitele WHO Hanse Klugeho, při níž spolu s ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09) dohodu podepsal, informovala kancelář WHO v ČR v tiskové zprávě.

Ministr na twitteru napsal, že hlavními tématy setkání byla uprchlická krize, příprava na podzimní vlnu koronaviru a onkologická prevence. „Jsem rád, že ČR získá expertizu i finanční pomoc od této organizace,“ dodal Válek.

Dohoda zahrnuje společný postup pro roky 2022 a 2023 také například v připravenosti na nouzové situace, téma zdraví ve vztahu k životnímu prostředí, přenosné a nepřenosné nemoci včetně očkování proti nim nebo škodlivost užívání alkoholu a tabáku.

„Toto jsou vlajkové lodě našeho celoevropského pracovního programu. Nejenže tato dohoda proto zlepší výsledky zdravotní péče v zemi, ale rovněž podpoří výměnu odborných poznatků v regionálních i globálních sítích,“ uvedl v tiskové zprávě Kluge.

Tématem dohody je také plnění evropského pracovního plánu EU Společná akce pro lepší zdraví na roky 2020 až 2025. WHO v něm vyjadřuje podporu zdravotnickým prioritám českého předsednictví Radě Evropské unie od července 2022.

„Našimi prioritami budou především onkologie, vzácná onemocnění, očkování, boj s dezinformacemi ve zdravotnických otázkách a navázání na práci francouzských kolegů,“ řekl k tomu ministr Válek. Shoda podle něj panuje i na pomoci ukrajinským občanům.

-čtk-