Ilustrační foto: Evropská unie, 2020

Vakcinologové aktualizovali doporučení k přeočkování dětí z Ukrajiny

Česká vakcinologická společnost aktualizovala doporučení pro očkování dětí z Ukrajiny ze začátku března. Doporučuje v něm, aby praktičtí lékaři pro děti a dorost dětem, které podle rodičů byly očkovány, ale nemohou doložit očkovací průkaz, podali nejméně jednu dávku MMR vakcíny a jednu posilující dávku hexavakcíny, případně vakcíny proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské obrně podle věku. Vyplývá to z aktuální verze doporučení.

Stejná povinná očkování mají v očkovacím kalendáři i české děti. MMR vakcína je kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, hexavakcína proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence typu B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b.

Proočkovanost povinnými vakcínami na Ukrajině je nižší než v ČR, a to zhruba 80 procent. V některých regionech je očkováno ještě méně dětí. Předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek ČTK minulý týden sdělil, že očkována je asi polovina příchozích ukrajinských dětí. Na Ukrajině byly v posledních letech také epidemie spalniček a vyskytly se i případy dětské obrny. Lékaři ale upozorňují, že české děti proti těmto nemocem chrání absolvovaná povinná očkování.

Odborníci nedoporučují před doočkováním ukrajinských dětí vyšetřovat protilátky. „Před zahájením očkování se neprovádí žádné laboratorní vyšetření a není potřeba ověřovat imunitní stav vyšetřováním protilátek,“ uvádí ve stanovisku. Zároveň je doporučeno doprovod dítěte požádat, aby se do dalšího vyšetření pokusili dokumentaci či očkovací průkaz získat, alespoň ve formě kopie či fotografie.

Neočkované děti do jednoho roku mají lékaři odesílat k aplikaci BCG vakcíny proti tuberkulóze do specializovaných center. Stejně budou očkovaní také novorozenci matek ukrajinské národnosti. Na Ukrajině se děti od roku 2016 očkují proti tuberkulóze, která je tam asi patnáctkrát častější než v Česku.

Dospělí by se podle doporučení vzhledem k epidemiologickým rizikům uprchlických center a hromadného ubytování měli očkovat také proti virové hepatitidě typu A. Očkování ale není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Podle lékařů ale většina Ukrajinců, kteří vyhledali v Česku lékaře, řešila běžná onemocnění jako je nachlazení nebo střevní potíže, které souvisely s komplikovanou cestou z vlasti.

-čtk-