Pátek, 19. srpna, 2022

Soudce dostal trest za sdílení ve skupině na Facebooku. Autocenzura v justici, zhodnotil řízení ESLP

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kárné řízení s jedním soudcem má vždy mrazící efekt na celou profesi. Sdílet různé názory na nezávislost justice s dalšími právními profesionály je klíčové pro profesi soudce. Povinnost sdílet jen pochvalné články je autocenzura a kárné řízení se soudcem před mimosoudním orgánem, který je vyšetřujícím i odvolacím, je svévole. V případu soudce Ibrahima Kozana to uvedl Evropský soud pro lidská práva.

Případ se týkal kázeňského trestu (výtky) uloženého soudci Ibrahimu Kozanovi, který v květnu 2015 sdílel v soukromé facebookové skupině článek z tisku s názvem „Soudní rehabilitace za uzavření vyšetřování ze 17. prosince, propuštění za vedení vyšetřování“. Sám soudce ke sdílenému článku nedodal žádný komentář.

Soudce Kozan sdílel článek ve facebookové skupině založené primárně pro justiční profesionály, vyplývá z odůvodnění rozsudku. „Poté, co byl postován, vygeneroval článek množství komentářů od členů skupiny na Facebooku,“ stojí ve zprávě o rozsudku z letošního března.

Podle stanoviska turecké vlády měla skupina 8 859 členů, a nepocházeli všichni z řad soudců a prokurátorů: „Byla otevřena akademikům, studentům práva, právníkům a absolventům práv,“ uvedla ve stanovisku Evropskému soudu pro lidská práva turecká vláda.

Stěžovatel před Evropským soudem pro lidská práva Ibrahim Kozan se narodil v Turecku v roce 1978 a žije ve městě Sivas. Článek sdílený z veřejného webu grihat.com vyjadřoval kritiku turecké Nejvyšší rady soudců a prokurátorů (HSYK) a obsahoval pochybnosti o nezávislosti tohoto tělesa na moci výkonné.

Úplný rozsudek byl vyhotoven pouze ve francouzštině a je zde.

Tiché sdílení článku je záměr a výraz neloajality ke státu

HSYK spustila z podnětu náměstka nejvyššího prokurátora kárné vyšetřování proti soudci Kozanovi v prosinci 2015.

„V září 2017 druhý senát Rady soudců a státních zástupců jednomyslně vytkl panu Kozanovi sdílení předmětného článku s tím, že jeho obsah je neslučitelný s povinností pana Kozana loajality vůči státu a s povinnostmi soudce. Rovněž uvedl, že ačkoli pan Kozan nevyjádřil souhlas s obsahem článku, vyjádřil záměr rozšířit ho širšímu publiku a předat zprávu těm, kteří ho měli podpořit. Konstatoval, že se pan Kozan choval způsobem, který podkopal důstojnost a důvěru, kterou jeho úřad vyžaduje, a to jak v jeho profesní sféře, tak mimo ni,“ cituje turecké závěry zpráva ESLP. Odvolání soudce Kozana v kárném řízení bylo zamítnuto a v roce 2018…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit