Pátek, 19. srpna, 2022

EMA začala hodnotit použití vakcíny proti neštovicím Imvanex i proti těm opičím

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala zkoumat, zda by vakcína proti neštovicím od dánské společnosti Bavarian Nordic mohla být použita také proti opičím neštovicím. V souvislosti se stále častějším výskytem této nemoci v Evropě o tom EMA dnes informovala na svých stránkách.

Evropě je v současnosti vakcína distribuovaná pod názvem Imvanex registrována k prevenci planých neštovic u dospělých. Přípravek se pod názvem Jynneos používá ve Spojených státech proti planých i opičím neštovicím.

Několik zemí, včetně Británie, Německa a USA, již zahájilo očkování osob s nejvyšším rizikem nákazy opičími neštovicemi pomocí vakcín proti pravým neštovicím, uvádí agentura AP. Evropská komise v polovině června podepsala smlouvu s dánskou farmaceutickou společností o nákupu asi 110.000 dávek vakcíny Imvanex.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu začaly objevovat v polovině května. Světové zdravotnické organizace (WHO) eviduje přes 3200 případů v padesátce zemí a jedno úmrtí. V neděli WHO po zasedání krizového výboru rozhodlo, že opičí neštovice zatím nepředstavují ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, což je nevyšší stupeň ohrožení.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY