Ilustrační foto: Uhealthcenter.com

Respiračních infekcí mezi svátky ubylo, nemocnost je ale i přesto stále vysoká

Počet lidí s respiračními infekcemi a chřipkami se v několika krajích na konci roku snížil, nemocnost je ale stále vysoká a epidemie pokračuje. Údaje o nižších počtech nemocných podle hygieniků ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léčí doma a nevyhledají lékaře. Navíc se díky školním prázdninám a častým dovoleným zpomaluje přenos vzduchem přenášených infekcí. Po Novém roce a návratu dětí do škol a lidí do zaměstnání se nemocnost – podobně jako každý rok – znovu zvýší, odhadují hygienici. Vrcholu epidemie chřipky dosahuje většinou na přelomu ledna a února.

V Jihomoravském kraji nemocných s virózami a chřipkou sice během vánočních svátků ubylo, epidemie těchto chorob tam nicméně trvá čtvrtým týdnem. Krajská hygienická stanice uvedla, že k dnešnímu dni bylo mezi 1,2 milionu obyvatel v kraji 30 tisíc nemocných, před týdnem to bylo přes 40 tisíc. „Oproti minulému týdnu došlo k poklesu celkové nemocnosti, avšak podíl chřipky výrazně vzrostl, a to z 16 procent v minulém týdnu na aktuálních 30 procent,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Aktuálně je podle údajů hygieniků v kraji 2500 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nemocných je ale v kraji pravděpodobně více, řada lidí se léčí doma a k lékaři nejde.

Nemocných s akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji ubylo proti minulému týdnu o 40 procent, momentálně je to 1471 lidí na 100 tisíc obyvatel, před týdnem jich bylo 2462. Celková nemocnost chřipkou je 121 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je o polovinu méně než před týdnem. „Hodnoty jsou zkreslené vánočními svátky, kdy došlo jako každoročně k výraznému poklesu nemocnosti. Předpokládáme, že v následujících týdnech bude nemocnost opět stoupat,“ uvedla zástupkyně Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Vendula Ševčíková. Nemocnost na akutní respirační onemocnění je podle ní stále vysoká a stoupá i podíl laboratorně prokázaných onemocnění chřipkou A. Již dříve podle hygieniků nemocnost v kraji překročila práh epidemie.

Výrazně více případů než v předchozích letech

Také v Královéhradeckém kraji přes pokles nových případů trvá epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí. V souvislosti s chřipkou zatím v kraji zemřeli dva lidé. Počet nemocných v Královéhradeckém kraji v posledním týdnu letošního roku klesl o 28 procent na 1695 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. „I přes tradiční povánoční pokles nemocnosti evidujeme nyní výrazně více případů než ve stejném období v letech předcházejících,“ řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

V Pardubickém kraji bylo minulý týden 3084 hlášených respiračních onemocnění na 100 tisíc obyvatel, v současném týdnu klesl počet potvrzených nákaz na 1976. Pořád se ale množství nakažených pohybuje na hranici epidemie. Snížení počtu nemocných podle hygieniků neznamená, že chřipek a dalších onemocnění je méně. Ve vánočním období lidé mají dovolenou, děti nechodí do školy, a proto méně chodí k lékaři. V lednu nakažených, kteří se dostanou do statistiky, nejspíš bude opět víc.

V uplynulém týdnu klesla nemocnost v Plzeňském kraji o 27 procent, ze sedmi okresů kraje stoupla jen na Domažlicku. Na 100 tisíc obyvatel nyní v kraji připadá 1054 nemocných, před týdnem to bylo 1448 nemocných. Lékaři i hygienici ale upozorňují, že údaje zřejmě ovlivnily vánoční svátky, kdy se mnozí lidé léči z infekce sami doma a nevyhledají lékaře.

Nejméně případů zaznamenala Praha

Také ve Středočeském kraji zaznamenali hygienici výrazný úbytek lidí s respiračním onemocněním, oproti předchozímu týdnu o více než třetinu. Na 100 tisíc obyvatel mají hygienici v regionu hlášeno 1488 nemocných. Nejvyšší nemocnost byla v okrese Mělník, nejnižší v okrese Mladá Boleslav. V porovnání s předchozím kalendářním týdnem hygienici neevidovali nárůst onemocnění s klinickým obrazem chřipky. Celková nemocnost chřipkou ve Středočeském kraji je 86 případů na 100 tisíc obyvatel, což je necelých šest procent z celkové nemocnosti akutními respiračními chorobami.

V Ústeckém kraji nyní připadá na 100 tisíc obyvatel 1236 případů infekcí dýchacích cest, minulý pátek to bylo 1830. Hygienici tento pokles přičítají zejména tomu, že řada praktických lékařů a pediatrů má zavřené ordinace a lidé s potížemi chodí ke specialistům. Nejvyšší nemocnost je aktuálně v okrese Louny, kde připadá 1701 nemocných na 100 tisíc lidí. V dalších okresech se počet lidí s nemocemi horních cest dýchacích pohybuje okolo 1100 až 1200 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Z typů onemocnění převažují RS viry, chřipka, ale jsou i nové případy covidu. Vysoká nemocnost dělá nyní potíže například Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem, který má nemocných okolo 50 řidičů. Kolegové, kteří by je mohli nahradit, mají podle ředitelky podniku Simony Mohasci vyčerpané hodiny přesčasů, které jim za rok povoluje zákoník práce. Podnik proto zavedl víkendový provoz linek, po Novém roce pojedou spoje už podle jízdních řádů.

V úterý po vánočních svátcích Hygienická služba ČR uvedla, že nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest je v celé republice zhruba stejně jako předchozí týden, a to přibližně 2500 na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce nemocných bylo k 27. prosinci v Jihomoravském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji, nejméně případů bylo zaznamenáno v Praze. Některé krajské hygienické stanice zveřejňují údaje o počtu akutních respiračních onemocnění v regionu v pátek, jiné začátkem týdne.

ČTK