Foto: Publicdomainpictures.net

Koronavirus zřejmě opravdu unikl z laboratoře, tvrdí Prymula a Hostomský

Koronavirus SARS-CoV-2 podle epidemiologa Romana Prymuly a biochemika Zdeňka Hostomského pravděpodobně opravdu nedopatřením v Číně unikl z laboratoře. Řekli to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podobná teorie se objevila už na začátku epidemie před třemi roky, většina českých vědců ji ale odmítla a někteří její zastánci byli označení za dezinformátory.

Epidemie začala v Číně před třemi lety, první případy v Česku se objevily 1. března. Hypotéza o úniku z laboratoře je podle Hostomského, který byl ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, nejpravděpodobnější. „Asi nebudeme nikdy mít konkrétní důkaz,“ řekl s odkazem na nedůvěryhodnost čínských dat o koronaviru i vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) na místě.

Šlo podle něj zřejmě o typ výzkumu, kdy vědci pracovali na virech přírodního původu z netopýrů, u kterých se zkoumala jejich schopnost získání dalších funkcí včetně šíření u člověka. „Je to legitimní vědecký projekt: co ten virus potřebuje, aby se mohl stát lidským patogenem?,“ uvedl.

Nejpravděpodobnější je podle něj nahodilý únik viru. „Důležitá věc, která oslabuje tu ‚přírodní‘ hypotézu je, že se za ty tři roky nenašel žádný mezihostitel,“ dodal. Podle Prymuly se ukázalo, že z amerických databází zmizely sekvence viru z doby před začátkem epidemie, které byly velmi podobné jako u nového koronaviru. To je podle něj silný signál, že virus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu, kde se na výzkumu podílely i Spojené státy.

Odborníci debatovali také o čínské proticovidové strategii. „Kdyby Čína nedělala vůbec nic, je na tom nyní daleko lépe. Z medicínského i epidemiologického hlediska není možné člověka ochránit nějakou zdí před patogeny, naopak musíme posílit imunitní systém. Čína je tak na tom nyní daleko hůře, protože když to tam nyní tímto hloupým způsobem otevřeli, musí čelit variantám šířícím se mnohem rychleji. Lidé tam nyní budou umírat úplně zbytečně,“ řekl Hostomský.

-čtk, mk-