Náměstek hejtmanky Karlovarského kraje pro zdravotnictví a starosta Sokolova a Petr Kubis (ANO) odmítne funkci poslance, kterou získal v říjnových volbách z posledního místa kandidátky. Kubis o tom v úterý informoval na Facebooku. Uvedl, že se zvolením poslancem nepočítal a v obou svých funkcích v komunální politice má rozdělané hodně práce, kterou by rád dokončil. Místo poslance přijme lékař Jiří Penc, který byl na kandidátce ANO pátý.

Penc k tomu řekl, že poslanecký mandát bude kloubit s provozem ortopedických ambulancí. „Beru to jako výzvu. Pravděpodobně budu muset své působení v ambulancích omezit, ale mám předjednané kolegy, kteří by mě byli ochotni případně zastoupit,“ sdělil. Ve Sněmovně by se rád věnoval především otázkám týkajícím se zdravotnictví. „To není v Česku dobré, je problém například s objednacími lhůtami ke specialistům, protože jich není dostatek,“ dodal.

Kubis získal druhý nejvyšší počet přednostních hlasů

Karlovarského kraje letos získali mandát poslance čtyři kandidáti, tři za ANO a jeden za koalici Spolu. Z ANO se poslanci stali Renata Oulehlová a Josef Váňa, kteří byli na prvních dvou místech kandidátky. Pak ale voliči svými preferenčními hlasy pořadím zamíchali a sedmapadesátiletý Kubis získal druhý nejvyšší počet přednostních hlasů, celkem 3 489, čímž získal funkci poslance.

Kubisův náhradník Jiří Penc (52 let), který získal čtvrtý nejvyšší počet preferenčních hlasů na kandidátce ANO, se podle Kubise rozhodoval, jestli by časově zvládnul funkci poslance i své ambulance ortopedie. Nakonec ale potvrdil, že je schopen funkci zastávat, uvedl Kubis.

Byl hejtmanem Karlovarského kraje

Kubis působil dosud v komunální politice i krajské politice. Po dvou obdobích, kdy byl radním Sokolova, se v říjnu 2022 stal starostou. V krajských volbách se po listopadu 2016 stal uvolněným náměstkem hejtmanky. V listopadu 2019 byl zvolen hejtmanem Karlovarského kraje, když se tehdejší hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová rozhodla na svou funkci kvůli těhotenství rezignovat. Na krajské úrovni ve volbách v roce 2020 vedl kandidátku hnutí ANO v Karlovarském kraji a mandát krajského zastupitele obhájil. Po povolebním jednání se však ANO nestalo součástí nové krajské koalice.

Loni opět obhájil mandát krajského zastupitele za ANO a na začátku listopadu 2024 se stal náměstkem hejtmanky pro zdravotnictví.

Poslanecká sněmovna zasedne poprvé v pondělí 3. listopadu. Po volbách se mandátu vzdal i hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec (ANO), primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO) nebo Šárka Kučerová zvolená za Piráty v Olomouckém kraji.

Mohlo by vás zajímat