Poskytnout základním školám soubor preventivních programů pro žáky a reagovat tak na současné problémy dětí v duševním zdraví a rizikovém chování je cílem balíčku preventivních programů pro školy PREVSTART 1.0. Novinářům ho ve čtvrtek představil přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Michal Miovský. Balíček má školám nabídnout možnost, jak s prevencí začít tak, aby byly pokryté všechny projevy rizikového chování.

Odborníci reagují na to, že je v současné době systém podpory školní prevence rizikového chování dětí pro mnoho ředitelů složitý. „Je snaha vytvořit jednoduchý balíček, který bude ekonomicky i technicky snadno dostupný a jeho zaškolení a implementace do školy nebude lámat vaz nikomu,“ řekl Miovský. Programy jsou podle něj vybrané tak, aby je škola mohla zajistit sama svým personálem a aby je mohla využít jakákoliv ZŠ v Česku.

Balíček obsahuje šest preventivních programů

Důležité podle odborníků je, aby se prevence ve školách zaměřovala na všechny projevy rizikového chování, jelikož jsou vzájemně propojené. Balíček PREVSTART 1.0 obsahuje šest preventivních programů a pokrývá všechna zásadní témata. Děti se tak podle Miovského naučí například správně naslouchat a komunikovat nebo být zodpovědné. Programy se věnují i prevenci šikany, poruch příjmu potravy či užívání návykových látek.

Odborníci se podle Miovského soustředí tam, kde mají programy největší šanci dosáhnout změny. „Nejvyšší míra preventability pro tento typ chování je mezi 12. a 15. rokem,“ řekl. Začít s prevencí v základních školách je podle něj výhodné a žádoucí. Pokračovat by pak měla i na středních či vysokých školách.

Pětina dětí pije energeťáky s alkoholem

Na základních školách v poslední době narůstají duševní problémy u mladých lidí, řekla ředitelka odboru protidrogové politiky úřadu vlády Lucia Kiššová. Zmínila například sebepoškozování, sebevražedné myšlenky či užívání návykových látek.

Například užívání běžných cigaret podle ní klesá, naopak roste obliba elektronických cigaret či nikotinových sáčků. Dlouhodobě podle ní klesá užívání konopí, nahrazují ho experimenty například s HHC či kratomem. „Polovina dětí užívá energetické nápoje, 20 % z toho s alkoholem, 10 % opakovaně, což je docela nebezpečné,“ řekla Kiššová.

Mohlo by vás zajímat

Formální metodici prevence

Ideální by podle ní bylo, kdyby se prevence rizikového chování dětí zavedla ve všech ZŠ. „V současné době je na každé škole metodik prevence, který je ale často ustanoven formálně. Často na to nemá dostatečnou časovou kapacitu, protože má plnou vyučovací povinnost. Takže ta implementace do škol je opravdu náročná a stojí to na entusiasmu lidí,“ řekla Kiššová.

Vyučovací povinnost metodiků prevence by se podle ní měla snížit. Na to, že by metodik, výchovný nebo kariérový poradce měli mít dostatek času na práci a méně výuky, upozorňují odborníci dlouhodobě.

Mohli jste přehlédnout: Omega-3: Kdy má smysl suplementace?