Pátek, 18. června, 2021

Náhrady po pracovním úrazu by se měly zvednout

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Náhrady za ztrátu výdělku kvůli pracovnímu úrazu či nemoci z povolání i příspěvky pro pozůstalé po lidech, kteří zahynuli v práci, by se mohly příští rok zvýšit. Průměrný výdělek před nehodou, z něhož se částky počítají, by se měl zvednout o 1,6 procenta stejně jako důchody. Nařízení o valorizaci by měla zítra projednat vláda. Stejná úprava se bude týkat náhrad policistů, hasičů či celníků a pozůstalých po nich.      

 

Náhrady za ztrátu výdělku se vypočítávají z průměrného výdělku před úrazem či zjištěním nemoci z povolání a z příjmu, který má člověk po nich. Zaměstnavatel pak rozdíl musí dorovnat. Podobně se postupuje při stanovení náhrady výživy pro pozůstalé v případě, že pracovník na následky úrazu či nemoci z povolání zemřel. Pokud před smrtí zajišťoval výživu jedné osoby, náhrada představuje polovinu průměrného výdělku, u více lidí je to 80 procent.

Zaměstnavatelé musí mít pojištění odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu či nemoci z povolání. Z něj se náhrady vyplácejí, kryje i valorizaci. Ta by podle zjištění ministerstva práce měla vyjít na 2,4 milionu korun.

Odškodné pro pracovníky a pozůstalé vláda zvyšuje svým nařízením. Dosud jich vydala 22. Naposledy je valorizovala letos v lednu. Průměrný výdělek se upravil o 0,4 procenta.

Náhrady kvůli úrazu ve službě či nemoci z povolání se podle návrhu ministerstva vnitra mají zvednout i policistům, hasičům, celníkům, příslušníkům vězeňské služby, inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Upraví se i příspěvek na výživu pozůstalých. Valorizace průměrného příjmu jako základu pro výpočet dosáhne také 1,6 procenta.

Zvednout by se měl také příspěvek na pomník či desku, který se od roku 2003 nezměnil. Činí 20.000 korun. Nově by mohl dosáhnout až 40.000 korun.
-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY