Pátek, 18. června, 2021

Vláda schválí vyšší platy ve zdravotnictví a sociálních službách

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pracovníkům ve zdravotnictví by měly od ledna stoupnout platy o pět procent. O čtyři procenta by si pak měli přilepšit sociální pracovníci. Návrh na zvýšení platových tarifů se chystá zítra projednat a schválit vláda. 

 

Většině zaměstnanců veřejného sektoru kabinet přidal už letos od listopadu, a to obvykle 3,5 procenta. Lékaři, sestry a další pracovníci zdravotnických zařízení ale víc peněz zatím nedostali. Výplaty nemají totiž ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Tam výdaje upravuje úhradová vyhláška, nová bude pro příští rok. Kabinet se chystá zvednout platové tarify o pět procent.

Podle ministerstva práce se změna dotkne 92.600 lidí. Pětiprocentní zvýšení jejich platů má vyjít na 1,88 miliardy korun. Přidáno dostane i 128 vojenských zdravotníků. Růst jejich výdělků bude stát 2,1 milionu korun, dalšího 2,8 milionu korun se vydá na odvodech. Vojáci se ale tabulkou se zvýšeným tarifem budou řídit nejspíš jen do konce června. Od července by totiž měla jejich odměňování úplně změnit novela, která je teď v Parlamentu.

Pracovníci, kteří poskytují zdravotní péči obyvatelům domovů pro seniory či ústavů, by měli mít stejné ohodnocení jako zdravotníci v nemocnicích. O čtyři procenta víc by pak od ledna měli podle návrhu ministerstva práce vydělávat sociální pracovníci a lidé, kteří působí v sociálních službách. Ti sice dostali přidáno už v listopadu, ale resort chce prý vyjít vstříc odborářům. Zdravotnické odbory dlouhodobě poukazovaly na to, že ti, kteří se starají o seniory či postižené, mají velmi nízké výdělky. Podle předáků měsíčně dostávají kolem 12.000 korun čistého.

Zvýšení platů v sociálních službách zajistí ministerstvo práce ze svého rozpočtu, a to ze sumy na „nedávkové neinvestiční transfery“. Vláda před pár měsíci rozhodla, že do ní přilije 750 milionů. Peníze by měli provozovatelé zařízení dostat v dotacích.

Vláda chce zvýšit také příspěvky pro strážníky, kteří zasahují při nebezpečných akcích. Zvednout by se jim měly podle návrhu z 1000 korun až na 4000 korun a z 1500 až na 6000 korun. Podle zástupců radnic totiž riziko pro obecní policie vzrostlo, a to hlavně kvůli šíření extremistických projevů. Nově by zvláštní příplatek měli dostávat i pracovníci, kteří kontrolují odsouzené s alternativním trestem, tedy třeba v domácím vězení.

Kabinet by měl projednávat také návrh nařízení, které upraví platové tarify pro ty, které stát zaměstná podle služebního zákona.
-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY