Indové mají sklon vyměšovat se venku na ulici. Úředníci proto začnou kontrolovat, zda lidé doma používají toalety, a výsledky hned zveřejní na internetu. Alternativa v podobě veřejných záchodků je natolik veřejná, že se volnému vyměšování dosti blíží. Foto: Olayar

Indie začne kontrolovat, zda lidé používají záchody

Indie chce díky nově zavedeným kontrolám záchodů v domácnostech vstoupit v oblasti hygieny do nové modernější éry. Na popud premiéra Naréndry Módího po novém roce vyrazí do ulic úředníci vybavení chytrými telefony a tablety, kteří budou zjišťovat, zda lidé toalety používají, a své poznatky budou ihned zveřejňovat na internetu. Podle vlády by se díky této akci mohl snížit počet lidí, kteří mají zdraví škodlivý zvyk vyměšovat se venku – a těch je v Indii 626 milionů.     

 

Boj o zlepšení hygieny si stanovil nový předseda vlády hned po svém květnovém zvolení jako jeden z hlavních cílů svého volebního období. Jedním z nejpalčivějších problémů je v tomto ohledu nedostatek toalet, jehož následkem je fakt, že polovina z 1,2 miliardy obyvatel pravidelně vykonává potřebu venku. Světová banka spočítala, že kvůli šíření nemocí a úmrtím na choroby spojené s nedostatečnou hygienou přichází země každý rok o 50 miliard dolarů.

Vláda se snaží do stavby veřejných záchodů investovat a nabádá k tomu i soukromníky. „Dříve jsme monitorovali jen stavbu toalet, teď budeme zjišťovat i to, jestli se opravdu užívají,“ citovala agentura Reuters z vládního prohlášení.

-čtk-