Podle původního návrhu novely měli hygienici přijít o možnost zdravotních kontrol ve většině provozoven veřejného stravování. SZPI pravomoc provádět zdravotní kontroly nemá, takže by hrozilo šíření infekcí, jako je ta na obrázku. Po včerejším rozhodnutí vlády bude hygiena kontrolovat provozovny i nadále. Foto: koláž ZD, MZ

Hygienici budou nadále kontrolovat restaurace

Vláda včera schválila novelu zákona o potravinách, která vymezuje, kdy se smí potravina označit za českou. Zároveň zamítla převod kompetencí od hygieniků pod Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI), řekl ČTK mluvčí předkládajícího ministerstva zemědělství Hynek Jordán. V rámci novely byla schválená i evropská tabáková směrnice.

 

„Dneska jsem s panem ministrem Němečkem dohodli, že to těchto záležitostí nebudeme vstupovat,“ řekl po jednání vlády ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Hygienikům měly zůstat kontroly potravin ve školách a v nemocnicích, SZPI měla kontrolovat otevřené provozy, jako jsou restaurace nebo kavárny. Proti se ostře stavělo ministerstvo zdravotnictví, lékaři i zdravotnické odbory. „Kdyby změna prošla, tak by to reálně znamenalo ohrožení veřejného zdraví. Nemohli bychom ve většině stravovacích zařízení vykonávat část dozoru, který nyní provádíme, a to zejména posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnanců. V restauracích bychom si mohli všímat tak možná pracovních podmínek, kontrolovat pitnou vodu či jestli se tam kouří,“ řekl dříve hlavní hygienik Vladimír Valenta. Nakonec vláda odhlasovala, že kompetence hygienikům zůstanou.

Ministerstvo zemědělství chtělo podle dřívějších Jurečkových slov dát do zákona „gentlemanskou dohodu“, na které se vedení institucí stejně již dohodla. Od letošního ledna již totiž SZPI do stravovacích zařízení chodí, a to společně se Státní veterinární správou. K faktickému rozdělení tak podle něj již došlo. Podle důvodové zprávy k novele není možné koordinovat pochůzky hygieniků a inspektorů, aby nechodili do stejných restaurací. Dublování kontrol je pak podle zprávy neefektivní.

Změnou je také převedení evropské tabákové směrnice do českých zákonů. Na cigaretových krabičkách by tak varování před škodlivostí kouření mělo zabírat minimálně 65 procent obalu. Novela navíc zakáže i prodej jakýchkoliv cigaret s příchutí kromě mentolu.

Výrobci cigaret upozorňují, že na přijetí novely parlamentem není v ČR příliš času. „Cesta k tomu, než z výrobní linky sjedou krabičky podle nových požadavků, trvá přibližně šest měsíců, a tedy do 20. května budoucího roku, od kdy je směrnice EU účinná, už moc času nezbývá,“ uvedla mluvčí JT International Danica Siváková. Podle ní v případě pozdního schválení hrozí výpadky v zásobování.

Zavedení většího varování před škodlivostí kouření by mělo podle důvodové zprávy snížit počet kuřáků v Česku o dvě procenta a počet kuřáků snažících se o odvyknutí by se měl zvýšit o čtyři procenta. Pokud by ČR normu nepřijala, hrozily by jí sankce.

-čtk-