Sobota, 24. července, 2021

Sanofi- Genzyme krouží kolem trhu léků na vzácné choroby

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

David Meeker, šéf Genzyme, dceřiné společnosti francouzské farmaceutické firmy Sanofi, specializující se na vývoj léků na vzácné genetické choroby, připustil, že tento segment farmaceutického trhu je jedním z možných cílů dalších akvizic. Právě společnost Genzyme, kterou Sanofi koupila v roce 2011 za 20 miliard dolarů, je příkladem, který táhne.

 

Meeker však ani listu Financial Times neprozradil, jaké ty potenciální cíle jsou. Na trhu existuje mnoho malých a středně velkých firem, které se soustředí na vývoj prostředků pro léčbu vzácných onemocnění, převážně se koncentrují ve Spojených státech. A do léta, kdy ceny jejich akcií kulminovaly, znatelně zlevnily.

To zažehlo spekulace o tom, že velké farmaceutické firmy vyrazí na lov. David Meeker ale trvá na tom, že Sanofi nebude nikam spěchat. „Ceny těchto firem sice spadly, ale z vysokých úrovní, takže tam ještě nějaký prostor pro korekci je,“ říká.

Genzyme byl zatím poslední velký nákup farmaceutického obra. Šéf celé skupiny Sanofi Olivier Brandicourt však v prosinci naznačil, že další jistě přijdou. Nedávno jednal s bývalým bankéřem Morgan Stanley Albanem de La Sablierem, který měl v gesci fúze a akvizice a říkal, že Sanofi „hledá příležitosti.“

„Máme celkem příznivou strukturu rozvahy, takže si nějaké investice můžeme dovolit,“ řekl Brindacourt. David Meeker potvrdil, že Sanofi má zájem o expanzi ve specializovaných oblastech medicíny, jakými se zabývá například Genzyme. Tato společnost se navíc stala jedním z největších zdrojů růstu celé skupiny.

Vzácné choroby jsou jakousi okrajovou záležitostí, která neoplývá příliš silným zájmem farmaceutických firem. Méně než 10 procent ze zhruba 7 tisíc vzácných nemocí je možné efektivně léčit. Je to způsobeno tím, že na „trhu“ je jen malý počet pacientů, kteří jsou schopni zajistit, aby se investice do vývoje léků na vzácné choroby vrátily. Částky řádově stovek tisíc dolarů na jednoho pacienta často budí kontroverze.

David Meeker ale tvrdí, že bez adekvátních cen by firmy neměly nejmenší důvod do takto rizikových sfér investovat. Vysoké ceny léků na vzácné choroby bývají často všelijak přezkoumávány ze strany politiků. Přesto jsou vzhledem k výše vysvětleným okolnostem obhajitelné.

Olivier Brandicourt se zasadil o hlubší integraci Genzyme do skupiny Sanofi. Vznikla tak společnost s novým názvem – Sanofi Genzyme – která odpovídá za celou oblast speciální medicíny v rámci farmaceutického holdingu. Sanofi Genzyme, která sídlí v americkém státě Massachusetts, vykázala za rok 2015 téměř 30% nárůst tržeb na 3,7 miliardy dolarů. Jde o desetinu obratu celé skupiny.

Nedávno se však dala slyšet jiná farmaceutická firma, Shire, která sídlí ve Velké Británii, že společnost Genzyme překoná a stane se největším výrobcem léků na vzácné choroby na světě. Stalo se to poté, co v lednu Shire koupila společnost Baxalta, specialistu na léčbu hemofilie, za 32 miliard dolarů.

Petr Musil, Ekonomický deník

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY