Středa, 21. dubna, 2021

Nemocnice v Jihlavě investovala 69 milionů korun do energetických úspor. Ušetří 13 milionů ročně

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

„Zelená“ firma holdingu ČEZ, ČEZ ESCO, představila další velký projekt v oblasti úspor energií. Tentokrát ve zdravotnictví – v Nemocnici Jihlava. Ta nyní ročně šetří 13 milionů korun na energiích.

Krajská nemocnice v Jihlavě, v níž ročně vyšetří přes 300 tisíc pacientů, díky investicím do technologií a jejich optimalizaci ročně ušetří až 13 milionů korun na energetických nákladech. Vedení nemocnice má navíc dokonalý přehled o tom, v jaké místnosti nemocnice je jaká teplota a jestli odpovídá nastaveným standardům. Snížit celkové náklady pomohla například i modernizace vybavení jídelny, kde vaří šest druhů jídel pro stovky pacientů a více než 1100 zaměstnanců.

Celkově si investice do nového technologického zázemí Nemocnice Jihlava vyžádaly 68,8 milionu korun bez DPH. Podle obchodního ředitele společnosti ENESA (patřící pod značku ČEZ ESCO) Miroslava Marady však nemocnice díky těmto investicím šetří obrovské peníze na provozu. „Úspora je cca 13 milionů korun ročně. Například pitné vody se v roce 2009, kdy jsme projekt začali připravovat, spotřebovalo v nemocnici 77.613 kubíků, v loňském roce to bylo 63.451 a v předloňském dokonce „jen“ 61.505,“ uvedl jeden z příkladů Marada. Roční splátka původní investice cca 69 milionů korun je 9 milionů. Nemocnici tedy ještě 4 miliony korun zůstávají „v kase“. Nemocnice Jihlava bude investici splácet ještě 10 let, poté již bude na energetických opatřeních jen vydělávat.

Kompletní technická opatření, včetně vyčíslené investice si můžete prohlédnout v následujícím grafu:

Nemocnice Jihlava_seznam opatření

 

Když specialisté ENESY připravovali konkrétní technická opatření, rozhodlo se vedení nemocnice, že do projektu zahrne také jeden zcela nový pavilon poúrazové intenzivní péče a dva rekonstruované objekty. „Museli jsme náš projekt rozšířit o jeden nový kondenzační kotel, který zároveň umožňuje provoz s vyšší účinností v letním období, doplnili jsme také nový transformátor do jedné z rozvoden a zvýšili výkon parní plynové kotelny, který nyní dokáže vyvinout až 500 kg páry za hodinu. Instalovali jsme také nový systém měření a regulace návazně i pro starou část nemocnice, včetně vzduchotechnických jednotek,“ vypočítává obsáhlé změny Marada.

Jednou ze zajímavostí je, že dispečink nemocnice nyní ví, jaká teplota je v konkrétním místě nemocnice a jestli odpovídá zvolenému standardu. „Od počítače tak dokáže operátor snížit či zvýšit výkon konkrétního topení pod konkrétním kohoutem. Toto řešení je ojedinělé, používáme ho u řady klientů a máme pod naším dispečinkem cca 35.000 topných kohoutů po celé republice,“ doplňuje Marada.

Vizualizace ovládání kotelny v systému a skutečnost:

Vizualizace kotelny a skutečnost. Foto: ČEZ ESCO. Koláž: ED
Vizualizace kotelny a skutečnost. Foto: ČEZ ESCO. Koláž: ED

Nečekanou komplikaci při plnění energetického plánu však způsobila změna zákona, který nově ukládá povinnost zaplatit DPH odběrateli, nikoliv dodavateli, což v tomto případě činí nezanedbatelných 14,4 milionu korun. Nakonec se vše vyřešilo tak, že kraj Vysočina, zřizovatel nemocnice, poskytl účelovou jednorázovou dotaci na úhradu DPH.

ESCO_Jihlava_2

O tom, že úsporná opatření v jihlavské nemocnici jsou opravdu výjimečná, svědčí i to, že projekt získal cenu za Nejlepší evropský projekt energetických služeb v anketě European Energy Service Award 2014 Evropské iniciativy pro energetické služby (EESI).

Jiří Reichl, šéfredaktor, www.ekonomicky-denik.cz

O tématu energetických úspor čtěte více:

V Národním se topí samotnými diváky

ČEZ ESCO získala zakázku za 100 milionů od ArcelorMittal

ČEZ spouští ESCO – úspornou firmu pro firmy a municipality

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY