Americké fúze: Spravedlnost brání pojišťovnám a Monsanto dalo košem Bayeru

Zástupci zdravotnického byznysu v USA tvrdí, že vláda vytváří takové podmínky, že je k fúzím nutí. Vláda namítá, že je pro zákazníky důležité, aby zůstaly na trhu i menší ryby, které jeho vody osvěžují. Foto: Flickr

 

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu, aby zabránilo dvěma fúzím zdravotních pojišťoven v hodnotě přes 85 miliard dolarů. Monsanto definitivně odmítlo nabídku k převzetí od Bayeru.

 

Ministerstvo spravedlnosti USA ve čtvrtek podniklo rázný krok k zablokování dvou megafúzí na trhu zdravotního pojištění. Chce soudně napadnout převzetí pojišťovny Cigna její konkurentkou Anthem, která ji kupuje za 48,4 miliardy dolarů. Podle listu Financial Times je ministerstvu trnem v oku také druhá zamýšlená transakce. Za 37 miliard dolarů chce Aetna koupit pojišťovnu Humana.

Hrozí narušení soutěže

Podle resortu spravedlnosti by obří fúze výrazně narušily konkurenční prostředí na pojistném trhu a zhoršily kvalitu zdravotní péče milionům pacientů. „Konkurenční trh zdravotního pojištění je nezbytný pro to, aby mohl Američanům zajistit dostupnou a vysoce kvalitní zdravotní péči, kterou si zaslouží,“ zdůvodnila rozhodnutí podat proti zamýšleným obchodům žalobu ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Ministerstvo také namítá, že pokud by k fúzím došlo, znatelně by se změnil pojistný trh, kde by namísto pěti velkých pojišťoven zbyly jen tři. „Tím by nad trhem získaly obrovskou moc, což by se nepochybně odrazilo na omezení nabídky pojistných produktů napříč Spojenými státy,“ dodala Lynchová.

Plánovaná sloučení zdravotních pojišťoven jsou zatím poslední v řadě velkých fúzí, které byly nebo mají být zmařeny antimonopolními úředníky za Obamovy administrativy. Ta je tak podle některých hlasů v antimonopolní politice daleko aktivnější, než mnoho vlád předchozích.

Pojišťovny se budou bránit

Pojišťovna Anthem už americké ministerstvo spravedlnosti obvinila, že své rozhodnutí opírá o „vadnou analýzu“ a tvrdí, že se v případě nutnosti bude s ministerstvem soudit. Pokud totiž k fúzi nedojde, Anthem bude muset pojišťovně Cigna zaplatit smluvní pokutu ve výši 1,85 miliardy dolarů. A to i v případě, že ji svým rozhodnutím zmaří úřady.

Rovněž zástupci společnosti Aetna se už nechali slyšet, že budou svůj plán „důrazně bránit“ a těší se na soudní spor, kde „soudce bude rozhodovat striktně na základě důkladné analýzy celé transakce.“ Aetna by v případě zamítnutí fúze dlužila Humaně 1 miliardu dolarů.

Ministerstvo spravedlnosti se pozastavuje nad tím, že Cigna a Humana, nejmenší z pěti největších zdravotních pojišťoven v USA, zmizí z trhu. Tvrdí, že jde o „dva inovativní konkurenty“ a varuje, že jejich převzetí jinými zabrání zásadním reformám zbytnělého systému amerického zdravotnictví.

Zákazy v zájmu pacientů

Když se tyto dvě fúze před rokem začaly připravovat, mnoho lidí ve Washingtonu předpovídalo, že se jimi ministerstvo spravedlnosti kvůli obavám z narušení soutěžního prostředí bude zabývat. A bude se přitom odvolávat na zákon a dostupné péči z roku 2010. Zdravotní pojišťovny se zákonem, známým jako Obamacare, mají dlouhodobě problém. Podle nich jim znepříjemňuje život tím, že jim výrazně ztěžuje dosahování zisku, a tak mají potřebu se zkonsolidovat, aby mohly snížit náklady a získat tak lepší podmínky od nemocnic, lékařů, ale i výrobců léků.

Na to ale ministerstvo namítá, že obě fúze by omezily možnosti pojištěnců měnit své zdravotní pojišťovny a zároveň i dostupnost pojištění pro mnoho Američanů. Úřad tvrdí, že Obamacare zajistil zdravotní pojištění 16 milionům obyvatel, kteří byli předtím nepojištěni. Fúze by také dopadly na zaměstnavatele, kteří by pak svým zaměstnancům nemohli nabídnout dlouhodobá pojistná schémata.

Obama jde proti byznysu

Obamova administrativa je v zamezování velkých obchodních transakcí skutečně velmi aktivní. Podle listu Financial Times dosáhl objem neuskutečněných fúzí či akvizicí, které by narušily konkurenční prostředí, nebo jejichž cílem bylo přesunutí sídla z důvodu daňové optimalizace, kolem 500 miliard dolarů. Jen tento rok ministerstvo spravedlnosti napadlo fúzi za 38 miliard v těžařském průmyslu. Obětí se stalo plánované sloučení ropných společností Halliburton a Baker Hughes. Stranou nezůstala ani daňově motivovaná fúze farmaceutického obra Pfizer s irským Allerganem. V tomto případě se jednalo o transakci v hodnotě 160 miliard dolarů.

Americká vláda si však za svou svatou válku proti monopolům vysloužila kritiku z řad bankéřů i právníků. Podle nich je Obamův kabinet příliš protibyznysový. Na druhé straně se objevují názory, že antitrustová aktivita je zvýšená jen zdánlivě. V poslední době totiž vrcholí cyklus fúzí a akvizic, což se úřadům jeví pro soutěžní prostřední jako více riskantní než kdy dříve.

„Obamova administrativa není výrazně více konfrontační, než byly ty předchozí pod prezidenty z Demokratické strany,“ vyjádřil své přesvědčení nejmenovaný právník pro list Financial Times. Data ukazují, že ministerstvo spravedlnosti spolu s Federální obchodní komisí v letech 2009 až 2014 napadlo v průměru 17 obchodů tohoto typu za rok.

Monsanto pouští Bayer k vodě

Po několika měsících jednání zřejmě končí sen o převzetí amerického výrobce zemědělských hnojiv Monsanto německým Bayerem. To totiž tento týden odmítlo navýšenou finanční nabídku s tím, že je neadekvátní. Vedení Monsanta ale tvrdí, že tím zcela Bayer nevylučuje z řad uchazečů. Americký agrobyznysový obr zůstává podle listu Financial Times otevřen dalším konstruktivním rozhovorům jak s Bayerem, tak s dalšími stranami, které mají o koupi Monsanta zájem. Nicméně z toho nevyplývá, že by nakonec k nějakému výsledku skutečně muselo dojít. „Naším cílem je vyjednat takový obchod, který bude v nejlepším zájmu našich akcionářů,“ stojí v prohlášení vrcholového managementu Monsanta. Jinými slovy není Monsanto na prodej za každou cenu.

Bayer původně za akcii americké společnosti nabízel 122 dolarů, ale před pár dny přihodil ještě 3 dolary navíc. Páteční zavírací cena Monsanta na newyorské burze činila 105,55 dolarů. Bayer tak nabídl 18% prémii a celková nabízená cena za nákup Monsanta se tak vyšplhala z 62 na 65 miliard dolarů. Přesto Bayer neuspěl.

Petr Musil