Za smrt dítěte po vysazení inzulínu potvrdil nejvyšší soud osmileté tresty

Rodiče uvěřili léčiteli a vysadili diabetickému dítěti inzulín. Soud je uznal vinnými, odvolávání se, že jim tento čin někdo doporučil, je neomlouvá. Ilustrační foto: Wikimedia

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání partnerů, kteří dostali osmileté tresty vězení za smrt dítěte trpícího cukrovkou. Na základě údajného doporučení léčitelů mu postupně přestali podávat inzulín. Chlapcův stav se začal zhoršovat, v dubnu 2013 zemřel. NS rozhodl před časem bez veřejného jednání, dnes usnesení zpřístupnil v databázi.

 

Krajský soud v Hradci Králové původně potrestal partnery 15 lety vězení za vraždu, po zásahu Vrchního soudu v Praze ale kvalifikaci změnil na těžké ublížení na zdraví a uložil jim deset let vězení. Vrchní soud pak v druhém odvolacím řízení trest ještě snížil na osm let pro oba.

Obhajoba v dovolání kritizovala například znalecké posudky. Znalkyně údajně činily na obžalované nátlak a podle dovolání si v podstatě vymyslely některé jejich záporné osobnostní charakteristiky.

Obhajoba poukázala také na to, že partneři poskytovali nemocnému chlapci značnou péči a nechtěli mu vědomě ublížit. Podle NS šlo o nepřímý úmysl a partneři věděli, jaké může mít jejich rozhodnutí následky. Lékaři jim jasně vysvětlili, že podávání inzulínu je jedinou účinnou terapií. Přesto se spolehli na alternativní léčbu a falšovali v diabetickém deníčku hodnoty naměřené glukometrem.

„Ani ve zjevně horšícím se stavu poškozeného, který vykazoval znaky pokročilé reakce na vysazení léčby inzulínem, se kterým byli obvinění rovněž seznámeni jak teoreticky, tak prakticky, neposkytli poškozenému ani minimální lékařskou pomoc, naopak z plánované preventivní prohlídky na diabetologii nedlouho před smrtí poškozeného upustili pod smyšlenou záminkou,“ stojí v usnesení.

Šestiletý chlapec podle spisu zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. Před smrtí trpěl únavou, zvracením a krutými bolestmi břicha, na které obžalovaní nereagovali přivoláním lékařské pomoci.

Chlapec byl od narození vážně nemocný, trpěl například dětskou mozkovou obrnou či epilepsií. Obžalovaní opakovaně uvedli, že již nevěřili lékařům, a proto hledali alternativní způsoby léčby. Vysazení inzulínu jim údajně doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která se zabývá diagnózou zdravotního stavu podle obrazu duhovky oka. Obžalovaní před soudem řekli, že litují toho, co se stalo.

 -čtk-