Zatímco nyní mohou handicapovaní lidé žádat o příspěvek na pomůcku, která je dražší než 24.000 korun, novela by hranici snížila na 8000 korun. Foto: Pixabay

Sněmovna podpořila zmírnění podmínek pro dávky postiženým

Podmínky pro poskytování dávek na takzvané zvláštní pomůcky zdravotně postiženým lidem by se mohly zmírnit. Změny, které navrhli lidovečtí poslanci už loni v září, dnes Sněmovna v prvním kole projednávání podpořila. Novelu nyní posoudí sociální výbor dolní komory. Na žádost jeho místopředsedy Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) na to dostal 40 dní místo obvyklých šedesáti.

Dopad změn na státní rozpočet odhadují lidovci na 540 milionů korun ročně. Předlohu, za kterou se postavili byť s výhradami i zástupci opozice, připravili ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením. Lidovci chtějí podle Kaňkovského některé pasáže ještě upravit ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí a prosadit novelu do sněmovních voleb.

Zatímco nyní mohou handicapovaní lidé žádat o příspěvek na pomůcku, která je dražší než 24.000 korun, novela by hranici snížila na 8000 korun. Na dotaci by měli nárok lidé, kteří mají příjem nižší než dvanáctinásobek životního minima místo nynějšího osminásobku. Předloha by navíc zrušila posuzování příjmů všech lidí, kteří s postiženým žijí ve společné domácnosti. Tito lidé by nemuseli v žádosti uvádět ani další údaje, které nyní zákon požaduje.

Lidovci chtějí novelou zvýšit i příspěvek na mobilitu lidem s nejtěžšími zdravotními handicapy, tedy těm, kteří mají průkaz ZTP/P. Místo 400 korun by měsíčně dostávali 600 korun. Dotaci na pořízení automobilu by stát mohl nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti let.

Předkladatelé zdůvodňují novelu koaličním slibem zrušit prvky podle nich asociální politiky, které zavedl někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Ani po letech ale nedokázalo ministerstvo sociálních věcí zákon předložit.

-čtk-