Na humanitární program MEDEVAC je letos připraveno 60 miliónů korun

Program MEDEVAC funguje od roku 1993. Kromě vysílání lékařských týmů do zahraničí zahrnuje také transport pacientů do Česka, školení zdravotnického personálu nebo zlepšování zdravotnické infrastruktury ve vybraných zemích. Foto: MV ČR, koláž ZD

Na český humanitární program MEDEVAC, který pomáhá v zahraničí, je letos připraveno 60 milionů korun. Většina částky je k dispozici na zdravotnické aktivity, například vysílání českých lékařů do postižených oblastí nebo evakuaci zdravotně postižených obyvatel jiných zemí k léčení do českých nemocnic. Vyplývá to z materiálů, které bude příští týden projednávat vláda.

 

Na vysílání lékařů do zahraničí nebo evakuace pacientů do českých nemocnic je v programu připraveno 43 milionů korun. Dalších 12 milionů korun má sloužit na finanční dary, které půjdou do zahraničí, a pět milionů zůstává jako rezerva. Peníze či lékařská pomoc by měly směřovat například na Ukrajinu, do Jordánska, Iráku, Libanonu, Keni, Maroka, Senegalu, Etiopie, Kambodže nebo Nepálu.

První čtyři miliony korun z částky na finanční dary má získat mezinárodní humanitární organizace Caritas Internationalis, která se zaměřuje na projekty v iráckém Mosulu a jeho okolí, kde se bojuje s Islámským státem. České peníze by prostřednictvím této organizace měly jít na obnovu zdravotnických zařízení v osvobozených oblastech. „Cílem projektu bude distribuce hygienických balíčků alespoň 1800 nejvíce zranitelným domácnostem v nově osvobozených částech Mosulu a rehabilitace dvou zdravotnických zařízení v Mosulu skrze dodání sanitárního a hygienického materiálu,“ stojí v podkladech pro vládu.

Program MEDEVAC, na němž se podílejí ministerstva vnitra a zahraničí, funguje v České republice od roku 1993. Kromě vysílání lékařských týmů do zahraničí zahrnuje také transport pacientů do Česka, školení zdravotnického personálu nebo zlepšování zdravotnické infrastruktury ve vybraných zemích. V minulosti program pomohl pacientům z Bosny a Hercegoviny, Čečenska, Kosova, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Kambodže, Libye, Barmy, Sýrie nebo Ukrajiny.

-čtk-