Některé obory jsou v úhradách zlatými vejci, jiné pukavci. FN u sv. Anny má tu smůlu, že jí zůstali samí pukavci - a nezbývá jí tak než čekat, zda DRG Restart situaci napraví. Foto: koláž ZD

Se ztrátou loni hospodařily dvě fakultní nemocnice, jedna se ale zřejmě letos dostane do černých čísel

286 milionů korun – to je celková ztráta nemocnice u sv. Anny a FN Královské Vinohrady, které jako jediná dvě fakultní zařízení skončily loni v minusu. Zatímco u druhé z nich je výsledek v podstatě úspěchem, protože se dle plánu podařilo srazit ztrátu roku 2015 na polovinu a pro tento rok se již počítá s vyrovnaným hospodařením, u sv. Anny je problém hlubší. Nemocnice totiž doplácí na historický vývoj a nízkou základní individuální sazbu, navíc jí jako koule na noze visí dluhy za ICRC. Pro toto zařízení tak nyní jedinou vyhlídku na vyrovnané hospodaření představuje projekt DRG Restart. O tom, jak si po ekonomické stránce v loňském roce vedly nejen dvě inkriminované nemocnice, ale celé ministerstvo zdravotnictví, včera debatovali poslanci sněmovního zdravotnického výboru.

 

Centrem zájmu poslanců při projednávání závěrečného účtu kapitoly 335, tedy ministerstva zdravotnictví, se stalo hospodaření FN u sv. Anny. Ta má dlouhodobé problémy. Pokud se podíváme jen na poslední dobu, v roce 2015 skončila v minusu 96 milionů a loni dokonce 231 milionů korun.

„Příčinou stavu jsou dvě základní skutečnosti. Je to nastavení úhradových mechanismů – nemocnice doplácí na historický vývoj, který se díky stávajícímu systému úhrad replikuje do dalšího roku. Fakultní nemocnice u sv. Anny má základní individuální sazbu asi nejnižší mezi fakultními nemocnicemi – je o 5000 korun nižší, než činí průměr fakultních nemocnic. To při produkci více než 30 tisíc casemixových bodů ročně generuje to, že za stejnou péči, kterou poskytují jiné nemocnice, dostává na příjmech asi o 200 milionů korun ročně méně – a to srovnávám oproti průměru,“ vysvětluje náměstek pro přímo řízené organizace Petr Landa.

Nemocnice navíc musela v minulém roce splatit úvěr ve výši 70 milionů korun za ICRC – a splátky tím zdaleka nekončí, celkově jí ještě zbývá zaplatit 565 milionů korun. Nemocnice si totiž vzala dodavatelský úvěr na nutnou spoluúčast při budování ICRC, na které šly tři miliardy z evropských fondů. A protože takto financované projekty musí mít minimálně pětiletou udržitelnost, musí nemocnice centrum držet. Jinak by jí hrozilo, že bude muset vrátit ony tři miliardy, k nimž by se ovšem přidaly další tři miliardy jako penále. „To je dohromady více než 200 milionů, které nemocnice i po celé řadě ozdravných opatření, které spočívaly v redukci…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Michaela Koubová