Pátek, 18. června, 2021

AstraZeneca má nižší tržby, ale plácla si s Alibabou

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Šéf britsko-švédské farmaceutické skupiny AstraZeneca Pascal Soriot v pátek oznámil velký úspěch v Číně. Firma se domluvila na spolupráci se dvěma tamními velkými technologickými společnostmi Ali Health (dcera Alibaby) a Tencent. Všechny tři strany podepsaly memorandum o porozumění. Cílem spolupráce, vedle byznysu, je implementovat technologie do zdravotní péče ku prospěchu pacientů. Jde zejména o internet věcí. Detaily dohody, jako například objem investovaných peněz do společného podniku, zatím nebyly zveřejněny.

 

Na misi s Mayovou

Soriot ale od spolupráce očekává nárůst tržeb o více než pětinu. AstraZeneca se totiž chlubí, že jen v Číně její byznys za minulý rok vzrostl o patnáct procent a jen těsně tržby nedosáhly hranice tří miliard dolarů (kolem 60 miliard korun). Přitom jen za poslední čtvrtletní loňského roku byly meziročně vyšší dokonce o třicet procent. Soriot zdůraznil, že celý čínský farmaceutický trh rostl tempem jen mezi šesti a osmi procenty. „Takže tam máme skutečně fantastickou výkonnost,“ uvedl šéf AstraZeneky pro list Financial Times.

Pascal Soriot byl součástí delegace šéfů významných firem, která se připojila k cestě britské premiérky Theresy Mayové do Číny. AstraZeneca je podle objemu prodejů druhou největší zahraniční firmou na čínském trhu. Na otázku, zda je současné tempo růstu tržeb v Číně udržitelné, Soriot odpověděl: „Naše očekávání se pohybují někde blízko hranice dvaceti procent. Možná ale dokážeme víc. Čísla za první měsíc tohoto roku vypadají zatím slibně.“

Spojení s Alibabou prý AstraZeneku výrazně posune v oblasti digitální zdravotní péče. „My skutečně silně věříme, že budoucnost je v kombinaci digitálních technologií s farmacií a zdravotnickými službami. Tím se úroveň zdravotnictví a zdravotní péče obrovsky zlepší,“ uvedl též Soriot. Technologie přinesou sběr a analýzu dat, a s jejich pomocí tak bude možné nejen lépe diagnostikovat, ale i připravovat medikaci na míru konkrétnímu pacientovi.

Zástupci Tencentu si od společného projektu s Alibabou a AstraZenekou slibují větší konkurenceschopnost vůči prodejcům léků na internetu. „Technologie zaměřené na zpracování takzvaných big dat budou schopné efektivněji vyhodnocovat potřeby pacientů a tím vyšachovat online byznys s léky,“ zaznělo z Tencentu.

Poklesu tržeb navzdory

Pascal Soriot již dříve vyjádřil přesvědčení, že je AstraZeneca na dobré cestě ke splnění svých poměrně ambiciózních finančních cílů, které si stanovil před čtyřmi lety. Dokonce na tom trvá, přestože výsledky za minulý rok ukazují dvouprocentní pokles tržeb oproti roku 2016. Dosáhly necelých 22,5 miliardy dolarů (454 miliard korun). Příjmy z prodejů výrobků byly dokonce o pět procent nižší a jen lehce překonaly hranici dvaceti miliard dolarů (403 miliard korun).

Optimismus však může být na místě, poslední čtvrtletí roku 2017 totiž nastínilo možný obrat. Tržby byly totiž o dvě procenta meziročně vyšší. Takový vývoj je v souladu s tím, co Soriot před více než třemi lety sliboval: návrat k růstu tržeb ještě v roce 2017. „Jsme zpět na cestě, kterou jsme si v roce 2014 vytyčili,“ řekl Soriot listu Financial Times.

Někteří analytici však mají kolem oznámených výsledků AstraZeneky pochybnosti. Otazníky budí zejména takzvané „externalizační příjmy“, což například jsou příjmy z prodeje aktiv. Ty totiž u AstraZeneky v loňském roce vzrostly o 38 procent a vyšplhaly se na 2,3 miliardy dolarů (46,4 miliardy korun).

Finanční ředitel britsko-švédské společnosti Marc Dunoyer to však obhajuje tím, že externalizační příjmy byly součástí obchodní strategie. Připustil ale, že se v letošním roce sníží. Pro tento rok AstraZeneca počítá s růstem prodejů výrobků v řádu jednotek procent. Zisk na akcii by se měl pohybovat v rozmezí 3,3 až 3,5 libry.

Minulý rok byl pro AstraZeneku rozporuplný. Na jedné straně si připsala neúspěch s imunoterapeutickými léky, když výsledky testů ukázaly, že ani v kombinaci s jinými nebyly při léčbě pozdních stadií rakoviny plic účinnější než chemoterapie. Současně se jí ale podařilo při léčbě téže choroby dosáhnout podstatného pokroku ve dvou jiných případech.

Petr Musil

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY