Neděle, 20. června, 2021

Až patnáct let za mřížemi. Evropa zpřísňuje tresty za falešné léky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V celkem jednadvaceti evropských zemích je padělání léků závažným trestným činem. V případě prokázání viny hrozí pachateli až 15 let vězení. Nejpřísnější tresty čekají na hříšníky ve Spojeném Království.  

 

Maximálně roční odnětí svobody za falšování léčivých přípravků hrozí ve Švédsku, Finsku a také Řecku. Naopak až patnáct let hrozí pachatelům v Rakousku, Slovinsku a u našich východních sousedů na Slovensku. Pokuty za padělání léků se pohybují od přibližně sto tisíc korun v Litvě, až po milion EUR ve Španělsku a neomezené pokuty ve Velké Británii.

Podle evropské směrnice o padělání léčivých přípravků z roku 2011 musí balení léků povinně obsahovat identifikační symboly, které slouží k ověření pravosti. Léky na předpis musí mít na svém vnějším obalu specifické číslo a zabezpečení proti nezákonné manipulaci s obalem, aby lékárník mohl před vydáním léku ověřit jeho pravost a neporušenost obalu. Toto opatřené má zabraňovat tomu, aby se padělané léčivé přípravky nedostaly k pacientům.

Účinné složky léčiv musí být vyráběny podle příslušných norem kvality, bez ohledu na to, zda je zboží vyráběno v EU, či dováženo. V případě dovozu musí země původu osvědčit, že účinná složka byla vyrobena v souladu s normami, které se vyrovnají těm unijním. Tato ustanovení zajišťují, že v léčivých přípravcích prodávaných v EU se používají pouze bezpečné, vysoce kvalitní složky.

Legální online lékárny musí být podle směrnice označeny stejným logem v celé EU. Kliknutí na logo umožňuje ověřit si původ lékárny.

„Zatímco zpráva Evropské komise z ledna letošního roku shledává, že opatření přijatá členskými státy jsou uspokojivá, sankce jsou účinné pouze tehdy, jsou-li správně prosazovány. Falšované léky mohou zabíjet,“ uvedl komisař EU pro zdraví Vytenis Andriukaitis.

Směrnice o padělání léků vyžaduje, aby všechny členské země EU uvalily sankce na subjekty zapojené do výroby a distribuce falešných léčiv. Ročně přichází farmaceutický průmysl kvůli padělkům přibližně o čtyřicet miliard dolarů.

„Vyzývám všechny země EU, aby zločinci byli za falšování léků potrestáni. Díky společnému logu EU, které pomáhá identifikovat legální lékárny, mohou i občané pomoci bojovat proti falešným výrobkům.“ dodal komisař EU pro zdraví Vytenis Andriukaitis.

Falešný diazepam zapříčinil smrt několika lidí ve Skotsku. Ukradené lahvičky Herceptinu, léku na rakovinu prsu, se znovu vrátily do prodeje v Itálii.

Podle směrnice nejpozději v únoru 2019 vstoupí v platnost celoevropský systém ověřování pravosti léčivých přípravků. Ten bude mimo jiné vyžadovat, aby všechna balení léků na předpis obsahovala 2D čárový kód s jedinečnými identifikačními údaji.

Jakub Žák

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY