Ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský rezignoval

Marek Radimský vedl psychiatrickou nemocnici v Brně 18 let. Reprofoto: Česká televize

Ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský rezignoval, zařízení vedl 18 let. Do výběru nového ředitele ho povede primář Pavel Mošťák, informovalo včera v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Lůžkových psychiatrických zařízení je v Česku několik desítek, v Jihomoravském kraji tři v Brně a jedno ve Znojmě.

 

Ministr rezignaci Radimského přijal, ve funkci tak skončil včera. Ministerstvo chce vypsat výběrové řízení na jeho nástupce v nejbližších dnech. Radimský stál v čele psychiatrické nemocnice od roku 2001, podle ministerstva je to i jeden z důvodů jeho rozhodnutí. „Po osmnácti letech nastal čas předat řízení nemocnice někomu jinému,“ uvedl v tiskové zprávě Radimský.

Ministerstvo je zřizovatelem brněnské psychiatrické nemocnice. Finance získává z úhrad za péči od zdravotních pojišťoven, zřizovatele, kraje a města Brně. Nemocnice má šest lůžkových oddělení včetně oddělení pro léčbu návykových nemocí nebo psychických poruch staršího věku. Zároveň má více než desítku ambulancí a denní stacionář. Vznikla v roce 1861.

Reforma psychiatrické péče má postupně upozadit důležitost psychiatrických nemocnic a přenést péči do komunitních center a terénní práce. Péče týmů složených z lékařů, psychiatrů, psychologů i sociálních pracovníků mají duševně nemocným umožnit život ve vlastním prostředí. Do roku 2021 jich má být 30 po celém Česku.

Velké psychiatrické nemocnice zpracovávají transformační zprávy pro budovy, které díky přesunu části pacientů do komunitní péče nebudou potřebovat. Provoz center je nyní hrazen z fondů Evropské unie, později bude placen z veřejného zdravotního pojištění.

Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. S nějakým duševním onemocněním se podle statistik setkal každý pátý Čech, ani polovině se ale nedostalo odborné péče. Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu.

-čtk-