Pojišťovny vybraly další lékárny pro dotace, celkem je jich 71

Kritéria pro přiznání dotace pro lékárny na zajištění péče v regionu byla dohodnuta v polovině prosince na jednání pojišťoven a zástupců lékárníků. Peníze navíc dostane jen lékárna, která je jediná v obci, dojezdová doba k nejbližší další lékárně je více než deset minut a má smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Foto: Vimeo

Zdravotní pojišťovny vybraly další lékárny, které obdrží dotaci na zajištění péče v regionu. Třináct lékáren uspělo s námitkami z prvního kola letos v únoru, kdy byla dotace přiznána 58 lékárnám. V tiskové zprávě o tom informovala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), jejíž náměstek David Šmehlík je předsedou komise pro bonifikaci lékáren. Ročně mohou lékárny získat až 600 tisíc korun.

 

V prvním kole žádalo o dotaci 113 lékáren, komise vybrala 58. Čtyři desítky neúspěšných podaly námitky, 13 z nich uspělo ve druhém kole. Bonifikace byla součástí dohody o úhradách zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění pro letošní rok. Rozdělit bude možné až 48 milionů korun až osmdesáti lékárnám.

Žadatele posuzovala komise složená ze zástupců zdravotních pojišťoven. O vyplacenou částku se podělí pojišťovny podle toho, jaký je poměr jejich klientů v kraji. „Našli jsme funkční nástroj, jak podpořit dostupnost lékárenské péče i v hůře dostupných oblastech,“ uvedl již dříve Šmehlík.

Kritéria pro přiznání dotace byla dohodnuta v polovině prosince na jednání pojišťoven a zástupců lékárníků. Peníze navíc dostane jen lékárna, která je jediná v obci, dojezdová doba k nejbližší další lékárně je více než deset minut a má smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Zároveň loni vydala méně než 28 tisíc balení léčiv na recept hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Každá dostane asi 12 tisíc korun měsíčně přímo a zároveň se jí navýší platba za vydání léku.

Podpořené byly v prvním a druhém kole lékárny ve všech krajích kromě Prahy, nejvíc v Moravskoslezském (11), Jihomoravském (devět), Středočeském (devět) a v Pardubickém kraji (osm). Znovu budou moci lékárny žádat příští rok.

Asociace provozovatelů síťových lékáren navrhovala, aby dotace byla pro lékárny, které mají k další lékárně dojezd více než dvacet minut. Lékárna by podle ní měla mít otevřeno aspoň 30 hodin týdně a mít obrat úhrad od zdravotních pojišťoven nižší než 500 tisíc korun měsíčně. „Takto definovaná jedinečnost lékárny je ze strany zdravotních pojišťoven poměrně velkorysá – dojezd deset minut k první sousední lékárně jde daleko nad zákonnou normu,“ řekl k výsledku prvního kola výkonný ředitel Asociace lékárenských sítí Josef Vaníček.

Česká lékárnická komora naopak chtěla peníze rozdělit mezi všechny lékárny, které jsou jediné v obci. Znamenalo by to pro každou asi 80 tisíc korun na rok. Podle spolku Vaši lékárníci CZ se měly peníze rozdělovat i podle obratu společnosti, která lékárny provozuje. V Česku je zhruba 2500 lékáren, na jednu připadá asi čtyři tisíce obyvatel. Ze zákona musí být dostupné všude do 35 minut.

-čtk-