Ludvík nechce říci, zda za zády ministra prosazoval rozpuštění rezerv zdravotních pojišťoven u premiéra Babiše

l Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík nepřiznává jednání s premiérem Andrejem Babišem o případném rozpouštění rezerv zdravotních pojišťoven. Foto: Koláž ZD/TC

Ředitel motolské fakultní nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) se snažil u premiéra Andreje Babiše (ANO) prosadit rozpuštění rezerv zdravotních pojišťoven ve prospěch nemocnic, mimo jiné té, kterou sám řídí. Nelichotivě se přitom vyjadřoval i o “svém” ministrovi zdravotnictví Adamovi Vojtěchovi (nestraník za ANO). Netušil však, že si to předseda vlády nenechá sám pro sebe.


Informace o aktivitách exministra Ludvíka získal Ekonomický deník z několika dobře informovaných zdrojů. Se zjištěními následně konfrontoval přímo ředitele FN Motol Ludvíka (ČSSD). Ten se ale odpovědím na otázky vyhnul. Na dotaz, zda se o rozpuštění rezerv zdravotních pojišťoven snažil přesvědčit premiéra Babiše (ANO) a zda o této aktivitě informoval svého nadřízeného ministra Vojtěcha (nestraník za ANO), Ludvík zcela odmítl odpovědět. K samotnému postoji ohledně rozpuštění rezerv mezi nemocnice poskytl nicneříkající komentář. „Téma zůstatku na rezervním fondu je předmětem poměrně ostré vnitroresortní debaty, kdy obecně nemocnice, ať už malé či velké tvrdí, že systém rezerv by být měl, ovšem otázka pohledu na jeho výši je dosti rozdílná. Nemá cenu tento problém komentovat, dokud nebude známá úhradová vyhláška na příští rok,”napsal Ekonomickému deníku Ludvík (ČSSD). Podle informací Ekonomického deníku však se svými aktivitami Ludvík (ČSSD) na ministerstvu zdravotnictví tvrdě narazil. Na koberečku u ministra Vojtěcha (nestraník za ANO) byl Ludvík (ČSSD) v pátek 21. 6. dopoledne. Podle zdrojů Ekonomického deníku se na schůzce neřešilo přímo Ludvíkovo odvolání z funkce ředitele FN Motol, ale byla mu vystavena  „žlutá karta“.

Proti rozpuštění rezerv není pouze ministerstvo zdravotnictví. Důrazně se proti němu ohradil i Svaz zdravotních pojišťoven ústy svého šéfa Ladislava Friedricha. “Návrh na rozpuštění rezerv je nejen zcela nesystémový, ale přímo by ohrozil financování zdravotní péče v dalších letech. Pevně věřím, že zodpovědná vláda na takovou věc nikdy nepřistoupí,“ uvedl Friedrich.

Více k tématu si můžete přečíst v tomto článku Zdravotnického deníku 

Jiří Reichl

Článek je převzat z portálu Ekonomický deník, který patří do portfolia vydavatele Zdravotnického deníku.