Výsledková sezóna pokračuje: Merck, Amgen i Eli Lilly nad odhady analytiků

Vítězem letošního výsledkového defilé druhého čtvrtletí se nejspíše stane americká farmaceutická skupina Merck, jejíž tržby meziročně vzrostly o dvanáct procent na 11,8 miliardy dolarů. Bestsellerem se jednoznačně stala Keytruda používaná při imunoterapii pro léčbu některých druhů rakoviny, o třetinu pak firmě vzrostly tržby z prodeje vakcín všeho druhu. Foto: koláž ZD

Trojice amerických farmaceutických firem překonala výsledky za druhé čtvrtletí očekávání kapitálového trhu. Ne u všech to ale znamená meziroční zlepšení finančních výsledků.

 

A právě v této paradoxní situaci se ocitla americká biofarmaceutická skupina Amgen, které ve druhém letošním čtvrtletí klesly meziročně tržby o tři procenta na necelých šest miliard dolarů (přes 136 miliard korun). Podle tiskové zprávy Amgenu za to může především sílící konkurence u léků, jimž vypršela patentová ochrana. Přesto jsou ale tržby o 200 milionů dolarů vyšší než odhad analytiků kapitálových trhů.

Amgen mírně optimistický na celoročním výhledu

Společnosti také meziročně klesl provozní zisk, a to o pět procent na 2,7 miliardy dolarů (62,6 miliardy korun). Celkový zisk přepočtený na jednu akcii se jí však podařilo o tři procenta zvýšit. Sám Amgen ale uvedl, že především díky nižšímu průměrnému počtu obchodovaných akcií. Biofarmaceutická skupina vygenerovala volné peněžní prostředky v objemu 1,3 miliardy dolarů (asi 30 miliard korun), i to je ale o 600 milionů dolarů méně než ve stejném období loňského roku. Amgen to zdůvodňuje zvýšenou daňovou povinností.

„Když to vezmu kolem a kolem, má za sebou Amgen dobré čtvrtletí. Podařilo se mu překonat všeobecné očekávání, a to je to, na co Wall Street reaguje,“ uvedl pro CNBC.com Michael Yee, analytik poradenské společnosti Jefferies. Akcie Amgenu na oznámené výsledky bezprostředně zareagovaly tříprocentním růstem.

Americká biofarmaceutická společnost nicméně výhled pro celý letošní rok upravila mírně směrem vzhůru. Přesněji řečeno spodní hranici intervalu tržeb i zisku na akcii. I tak by tedy prodeje neměly přesáhnout 22,9 miliardy dolarů (531 miliard korun) a zisk připadající na jednu akcii 14,3 dolaru (necelých 332 korun).

Amgen tak sází především na portfolio nových léků, které si už ve druhém kvartále vedly nadmíru dobře, když jejich prodeje rostly, v mnoha případech dvouciferným tempem. „S našimi novými výrobky jsme na trhu dobře usazeni a připraveni nejen sloužit pacientům, ale také dlouhodobě zhodnocovat investici našich akcionářů,“ řekl mimo jiné Robert A. Bradway, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Amgen.

Eli Lilly bude vysvětlovat svou cenovou politiku

Nové léky výrazně pomohly ve druhém kvartále také jiné americké farmaceutické skupině, Eli Lilly. Její celkové tržby dosáhly 5,64 miliardy dolarů (skoro 131 miliard korun), což je o jedno procento více než ve druhém čtvrtletí loňského roku. Fyzický objem prodejů se ale zvýšil o šest procent. To značí, že Eli Lilly držela ceny svých výrobků na uzdě.

Pozitivní překvapení přišlo v podobě zisku na akcii, jenž dosáhl 1,5 dolaru, přičemž analytici očekávali výsledek o 2,74 procenta horší. Celkový čistý zisk dosáhl 1,33 miliardy dolarů, přičemž ve stejném období loňského roku byla skupina Eli Lilly ve ztrátě dosahující 260 milionů dolarů. Podle mezinárodních účetních standardů však společnost zaznamenala meziroční pokles čistého zisku o tři procenta (loni tedy nebyla ve ztrátě, ale v zisku), jak vyplývá z její tiskové zprávy zveřejňující kvartální výsledky.

„Naše portfolio nových léků se dostalo k širšímu okruhu pacientů, což nám umožnilo zvýšit tržby navzdory všem překážkám, které nás na trhu čekaly. A to včetně exspirace patentové ochrany některých našich výrobků v USA,“ řekl David A. Ricks, výkonný ředitel a předseda představenstva Eli Lilly. Společnost podle jeho slov hodlá přikročit k masivním investicím do vývoje dalších léků, které mají být schopny efektivněji pomáhat pacientům trpícím diabetem, rakovinou nebo autoimunitními potížemi.

Jenže potížím bude zřejmě čelit i samotná Eli Lilly. Jak uvedl portál CNBC.com, farmaceutická skupina byla vyzvána newyorskou prokuraturou k podání vysvětlení v kauze předražených léků právě proti diabetu. A nejspíše se přidají i prokuratury z dalších států USA. Americké úřady se zabývají cenovou politikou výrobců inzulínu, jehož cena se mezi lety 2012 a 2016 zdvojnásobila na 5700 dolarů (asi 132 tisíc korun) za jeden rok léčby. Humalog z dílny Eli Lilly přináší firmě kolem tří miliard dolarů na tržbách ročně.

Šampión Merck

Vítězem letošního výsledkového defilé druhého čtvrtletí se ale nejspíše stane americká farmaceutická skupina Merck. Její výsledky nejenže předčily očekávání analytiků, ale jsou vskutku impozantní. Tržby Mercku totiž meziročně vzrostly o dvanáct procent na 11,8 miliardy dolarů (skoro 274 miliard dolarů). Pokud bychom abstrahovali od negativního dopadu kursových rozdílů, byly by prodeje lepší dokonce o patnáct procent.

Bestsellerem se jednoznačně stala Keytruda, jež se používá při imunoterapii pro léčbu některých druhů rakoviny. Jen tento lék vygeneroval na tržbách 2,6 miliardy dolarů (tedy více než jednu pětinu) a meziročně se jeho prodeje zvýšily téměř o šedesát procent. O třetinu pak vzrostly Mercku tržby z prodeje vakcín všeho druhu.

„Naše strategie zaměřená na vědu a výzkum nese ovoce a velmi přispěla k akceleraci růstu tržeb,“ uvedl v tiskovém prohlášení Kenneth C. Frazier, výkonný ředitel Mercku. „Jsme si jisti, že naše inovativní produkty a další výzkumné příležitosti náš růst udrží ku spokojenosti pacientů i našich akcionářů,“ dodal.

Petr Musil