Loňská ztráta nemocnice v Rumburku dosáhla 52 milionů korun. Navíc dluží dalších bezmála 40 milionů korun dodavatelům a pojišťovnám. Foto: Nemrum.cz

Krajský soud rozhodl o prohlášení konkurzu na Lužickou nemocnici

Ústecký krajský soud včera rozhodl o prohlášení konkurzu na Lužickou nemocnici v Rumburku. Majetek společnosti bude zpeněžen tak, aby byly uspokojeny její pohledávky. Přihlásilo se zhruba 90 věřitelů s pohledávkami za 89 milionů korun. Insolvenční správkyně chce zachovat provoz zařízení, které poskytuje zdravotní péči pro 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku.

 

Návrh na reorganizaci společnosti nikdo z věřitelů nepodal. „Provoz podniku zatím nekončí, posoudíme, nakolik může fungovat dál v současném režimu nebo nakolik se formát zdravotní péče bude nějak upravovat,“ řekla novinářům po jednání věřitelského výboru insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová.

Cílem konkurzu bude uspokojit co nejlépe pohledávky věřitelů. „Vyjasníme, co jsou největší nákladové položky, abychom mohli posoudit, která oddělení mohou pokračovat,“ uvedla správkyně. „Rádi bychom zachovali nějakou zdravotní péči, kterou bychom převedli na jiného provozovatele,“ řekla. Krajská zdravotní (KZ) ji podle ní zatím neoslovila s nabídkou na odkup nemocnice. KZ vlastněná Ústeckým krajem spravuje pět nemocnic v regionu. „Ještě pořád nevím, zda má o Lužickou nemocnici zájem,“ dodala správkyně. Vlastník nemocnice, město Rumburk nemá zájem ji dál provozovat.

Představitelé vedení KZ podle mluvčího Ivo Chrásteckého opakovaně deklarují, že mají vůli řešit zajištění zdravotní péče ve Šluknovském výběžku. „KZ je v rámci kapacit zdravotnických oddělení jednotlivých nemocnic připravena pomoci pokrývat potřebu poskytování zdravotních služeb pro obyvatele tohoto regionu (Šluknovského výběžku) a napomoci k řešení této situace a ke stabilizaci poskytovaných zdravotních služeb v regionu,“ řekl ČTK Chrástecký. „Návazné kroky se budou odvíjet zejména od jednání věřitelského výboru,“ uvedl.

Největším věřitelem je Všeobecná zdravotní pojišťovna s pohledávkou zhruba 40 milionů. „Nejmíň se o své peníze mohou bát zaměstnanci,“ řekl správkyně. „Nemají objektivní důvod se bát, největší pojišťovna nám jde naproti, poskytuje zálohy, z nichž vyplácíme mzdy zaměstnanců,“ dodala.

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud letos v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se nepodařilo najít strategického partnera. Jednání s Krajskou zdravotní zkrachovala.

-čtk-