Benešovská nemocnice obnovuje provoz dalších oddělení

Provoz benešovské nemocnice ochromil kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Foto: Firmy.cz

Benešovská nemocnice obnovuje po útoku počítačovým virem z minulého týdne chod dalších oddělení. Umožnilo to zprovoznění rentgenů. Pacienty, kteří vyžadují náročnější zákroky, záchranná služba stále vozí do jiných nemocnic. Lidé by také měli počítat s delší čekací dobou, řekla včera ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Provoz krajské nemocnice ochromil v noci na středu minulého týdne kryptovirus, který napadl její počítačový systém. Zařízení, v němž je kolem 200 pacientů, od té doby funguje v omezeném režimu, na nápravě pracují IT specialisté. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit.

V úterý se podařilo obnovit provoz porodnice a od včerejší půlnoci fungují zobrazovací techniky, tedy RTG, CT a magnetická rezonance. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) byla na základě úspěšného otestování provozu rentgenového oddělení možné včera od 18:00 obnovit činnost dalších zdravotnických oddělení, konkrétně dětského oddělení, ORL, gynekologického a neurologického oddělení s výjimkou pacientů s cévní mozkovou příhodou a poruchami vědomí.

Nemocnice začne ošetřovat i pacienty s úrazy hlavy a krku a běžnými chirurgickými potížemi. „Mnoho procesů bude i nadále realizováno v improvizované podobě, avšak nemocnice bude schopna se o pacienty postarat,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Mrva. Upozornil, že kvůli přechodu do normálního provozního režimu se mohou prodloužit čekací doby na ošetření. Náročné operační výkony pacientů se závažným traumatem a polytraumatem vyžadující následnou hospitalizaci na ARO nebo JIP budou zatím stále přesměrovávány do jiných zdravotnických zařízení.

Experti pokračují se spouštěním dalších částí počítačové sítě. V lednu a únoru má nemocnice provést všechny odložené plánované operace, například čekací lhůty na náhrady kolenních a kyčelních kloubů se v příštím roce nemají významně posouvat. „Doufám tedy, že během těchto následujících dvou měsíců by mělo dojít k dorovnání stavu a pak bude běžet provoz nemocnice tak, jak jsme všichni zvyklí,“ dodala hejtmanka.

Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Hejtmanství už dříve uvedlo, že nešlo o cílený útok a nebylo požadováno výkupné.

-čtk-