V Číně přibylo 17 případů nákazy novým virem, zdravotníci se bojí šíření během čínského nového roku

Zdravotníci se obávají, že by se nový koronavirus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku příští týden, kdy se vydají na cesty stovky milionů čínských občanů. Foto: needpix.com

Čína včera oznámila, že evidovala 17 nových případů zápalu plic, který způsobil nový druh koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. Zdravotníci se obávají, že by se virus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku příští týden, kdy se vydají na cesty stovky milionů čínských občanů. Čínský nový rok letos připadá na 25. leden.

 

Tři z nakažených jsou ve vážném stavu, uvedly zdravotnické úřady v 6,5 milionovém Wu-chanu. Dosud bylo v Číně evidováno 62 případů této nákazy a dva lidé zemřeli, přičemž onemocněli pouze lidé ve městě Wu-chan v centrální Číně, uvedl Reuters. U sedmnácti nových pacientů se příznaky onemocnění, jako jsou například horečka či kašel, začaly objevovat před 13. lednem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) na twitteru upozornila, že některé z nových případů nevypadají, že by byly nějakým způsobem spojeny s tržištěm ve Wu-chanu, kde se prodávají mořské plody. Právě trh Chua-nan je přitom považován za místo, odkud se virus začal šířit. Jak informovala čínská státní média, úřady ve městě posílily dohled nad některými akcemi a snížily počet nejrůznějších veřejných shromáždění. Na letišti, nádraží i v dalších dopravních uzlech rovněž již od 14. ledna používají i infračervené teploměry, aby mohli důkladně prověřovat cestující.

Čínská národní komise pro zdraví včera ve svém vůbec prvním prohlášení k tématu uvedla, že vypuknutí nové nákazy je „pod kontrolou“. „Cesta přenosu nového viru ještě nebyla zcela zmapována a jeho původ je neznámý,“ dodala komise s tím, že bude v příštích dnech celou situaci podrobně monitorovat.

Americké úřady v pátek oznámily, že na třech letištích v zemi budou kontrolovat všechny cestující, jež z Wu-chanu přiletí. Podobná opatření zavedlo i více než deset asijských zemí, včetně Indonésie či Filipín, kde úřady kontrolují i přístavy.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako jsou dýchací onemocnění SARS či MERS. Podle čínských úřadů virus šířící se ve městě Wu-chan může u některých pacientů vést k závažným problémům.

Experti se podle Reuters domnívají, že nový virus není tak smrtící jako SARS, zároveň ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo a není zcela jasné, zda se přenáší z člověka na člověka. V Thajsku byly evidovány dva případy nákazy, zatímco v Japonsko jeden. Vždy šlo o osoby, které žily či ve Wu-chanu, nebo odtud přicestovaly.

-čtk-