Ostraha nemocnic nebývá vybavena střelnou zbraní

V noci na čtvrtek se střílelo v nemocnici ve Slaném. Foto: @nemslany

Ostraha nemocnic není většinou vybavená střelnou zbraní. ČTK to zjistila v pražských i krajských nemocnicích po včerejším útoku agresivního pacienta v nemocnici ve Slaném, kterého nakonec postřelila ostraha do nohy. Bezpečnost nemocnicím zajišťuje vlastní služba nebo najatá agentura, spoléhají i na kamerový systém. Některé nemocnice jsou napojené na policii. Po prosincové tragické události v Ostravě několik nemocnic přistoupilo k úpravám ochrany nebo dělají bezpečnostní audit. Cílem je zajistit pacientům a zaměstnancům maximální možnou míru bezpečí.

Všech devět pražských nemocnic má ochrannou službu, která působí 24 hodin denně. Střelné zbraně nemá. Například na Bulovce areál hlídají také strážníci. „Areál nemocnice i vzhledem k Drop In a záchytné stanici u Bulovky hlídá městská policie. V noci je počet členů ochranky ještě navýšený,“ řekla mluvčí nemocnice Simona Krautová. V Nemocnici Na Homolce podle mluvčí Martiny Dostálové v noci strážní služba chodí na pravidelné obchůzky. „Není vybavena střelnými zbraněmi, ale nosí obušek a slzný plyn,“ uvedla. Při vyhrožování zbraní či útoku pacienta volá policii.

Podobné vybavení, teleskopický obušek a pepřový sprej doplněný ještě elektrickým paralyzérem, má podle mluvčí Marie Heřmánkové také ostraha Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Také tam chodí bez střelné zbraně, ale se psem stejně jako ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Bez střelných zbraní hlídají strážní také Fakultní nemocnici v Motole, Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích nebo v Thomayerově nemocnici v Krči.

Jednotky případů ročně

Plzeňská fakultní nemocnice má vlastní ostrahu ve službě nepřetržitě na nejrušnějších pracovištích s velkým počtem lidí, jako je například urgentní příjem. „Její členové vykonávají preventivní, kontrolní a pochůzkovou činnost a jsou také proškoleni pro jednání s problémovými osobami,“ řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Ostraha nemá střelné zbraně. Nemocnici střeží i kamerový systém, který má asi 170 kamer. Do budoucna se plánuje 300 kamer a systém, který vyhodnotí rizikové situace. Nemocnice spravované Plzeňským krajem po tragických událostech v ostravské nemocnici nepřistoupili k dalšímu posílení bezpečnostního systému, připravují ale bezpečnostní audit, řekl ČTK mluvčí Jiří Kokoška.

Ostravská fakultní nemocnice po loňském útoku chystá změny v zajištění objektu. Rozšíří kamerový systému, nainstaluje speciální zamykání dveří, řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Nemocnice také školí zaměstnance. Školení jak reagovat v krizových situacích zahájila loni a bude v nich pokračovat. Půjde i o praktický nácvik pod vedením policistů.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, který řídí krajské nemocnice, zahájil po střelbě v Ostravě jednání s policií o proškolení zaměstnanců nemocnic. „Tato školení bezpečnosti jsou v dohledné době v plánu,“ řekla ČTK mluvčí holdingu Lucie Chytilová. Dodala, že nemocnice v Náchodě a v Trutnově jsou vybaveny tlačítky napojenými na strážníky. „Všechny nemocnice mají kamerovým systém, podle interních pravidel zamykají oddělení, jičínská nemocnice zvažuje pořízení bezpečnostních náramků pro zaměstnance. Ozbrojenou ostrahu žádná z krajských nemocnic nemá,“ uvedla mluvčí.

Fakultní nemocnice Hradec Králové podle mluvčího Jakuba Sochora přijala v minulosti různá bezpečnostní opatření. V areálu je kamerový systém a bezpečnost zajišťuje strážní služba, která pravidelně kontroluje nemocniční objekty. Nemocnice ročně udělá několik desítek nácviků evakuací vybraných oddělení a to včetně lůžkových částí.

Českobudějovická nemocnice po tragédii v Ostravě postupně upravuje režim ochrany. „Vyhodnocujeme možná bezpečnostní rizika, disponujeme vlastní informační a bezpečnostní službou, jejíž řady postupně rozšiřujeme, abychom našim pacientů a zaměstnancům zajistili maximální možnou míru bezpečí,“ uvedla mluvčí nemocnice Iva Nováková. Ostraha v nemocnici není ozbrojena. „Podle legislativy to ani není možné,“ řekla.

Nemocnice v Karlovarském kraji ostrahu řeší ve spolupráci s policií. „Nemocnice Ostrov i Nemocnice Sokolov pro zvýšení bezpečnosti pacientů spolupracuje jak se státní, tak s městskou policií. Naše zařízení pravidelně monitorují pracovníci prevence kriminality. Akutní ambulance v Nemocnici Sokolov mají nainstalovaná bezpečnostní SOS tlačítka pro rychlé přivolání pomoci policie a některé ambulance mají navíc nainstalovaný kamerový systém v čekárnách,“ řekla mluvčí nemocnic, které spravuje skupina Penta Hospitals. Zaměstnanci nemocnic jsou také proškoleni jak reagovat v případě násilného vniknutí cizí osoby či napadení personálu.

Prostory urgentních a akutních příjmů i některé další monitoruje ve všech čtyřech nemocnicích Zlínského kraje kamerový systém, ostraha je nepřetržitě přítomna v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně a v Uherskohradišťské nemocnici. Nemocnice spolupracují s policií. „V tomto roce budujeme pult centrální ochrany ve zlínské nemocnici, kam plánujeme integrovat všechny bezpečnostní systémy,“ uvedl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Ostrahu nemocnice zajišťuje externí agentura, její členové ozbrojeni nejsou.

Zdravotníci se potýkají s útoky agresivních pacientů nebo jejich rodinných příslušníků, většinou ale verbálními, jako jsou výhrůžky nebo nadávky. Více než pětina byla podle průzkumu Aeskulap Akademie, která se věnuje vzdělávání ve zdravotnictví, napadena i fyzicky. „Nějaký druh zbraně se v konfliktech objevuje pouze výjimečně. Odhaduji, že v rámci ČR jsou jednotky případů ročně,“ uvedl autor studie Jaroslav Pekara.

V noci na včerejšek ve Slaném pacient podle policie ohrožoval personál a ochranku nemocnice nožem poté, co se ho snažila zklidnit a zabránit tomu, aby se sebepoškozoval. Strážný ho postřelil do nohy. V prosinci útočil muž v čekárně polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Sedm lidí zabil, dva zranil a později těsně před dopadením policií spáchal sebevraždu. Loni v březnu střílel pacient v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, postřelil dva další. Sestry na pokoj vběhly a jedné z nich střelec zbraň odevzdal. Muž v dubnu zemřel ve vazební věznici.

 -čtk-