Neděle, 28. února, 2021

Sněmovna odložila verdikt o státních zdravotních odvodech

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sněmovna nebude na nynější schůzi hlasovat o předloze KSČM o zavedení automatického mechanismu plateb státu zdravotním pojišťovnám za jeho pojištěnce. Poslanci novelu z programu na návrh komunistické poslankyně Hany Aulické Jírovcové vyřadili. Podle ní jsou o předloze potřebná další jednání. Zdravotnický výbor doporučil její zamítnutí, jak je ve druhém čtení podala Andrea Brzobohatá (ANO).

 

Platby státu by se podle předlohy vypočítávaly ze čtvrtiny průměrného platu za druhé čtvrtletí předchozího roku. Brzobohatá ve druhém sněmovním čtení poukazovala na to, že tyto údaje se po jejich zveřejnění ještě zpřesňují. Není jasné, který z nich by se pro výpočet použil, upozornila. Návrh na zamítnutí zdůvodnila i argumentem, že že přesnější úpravu valorizace plateb chystá vláda.

Automatické změny plateb státu za děti, důchodce, nezaměstnané nebo vězně do systému veřejného zdravotního pojištění by podle zdůvodnění KSČM přinesly průhledný a předvídatelný vývoj výše pojistného. Konkrétní rozpočtové dopady předkladatelé neuvedli.

Státních pojištěnců je zhruba 5,9 milionu. Letos stát za každého z nich odvádí 1067 korun měsíčně. Vláda se k předloze KSČM postavila neutrálně, zdravotnický výbor ji po úvodním kole na rozdíl od posledního jednání podpořil.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY