Nemocnice Královéhradeckého kraje povede Urešová, střídá Tomášika

Dosavadní statutární ředitelka Oblastní nemocnice Náchod Ivana Urešová byla včera zvolena předsedkyní představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Foto: pardubice.nempk.cz

Novou předsedkyní představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje včera představenstvo holdingu zvolilo dosavadní statutární ředitelku Oblastní nemocnice Náchod Ivanu Urešovou. V čele holdingu, který řídí několik krajských nemocnic, vystřídá od 1. března Mariana Tomášika, jenž holding vedl od začátku roku 2019. ČTK to dnes řekla mluvčí holdingu Lucie Chytilová.

 

Tomášik se stal místopředsedou holdingu. V čele nemocnice Náchod, která je největší krajskou nemocnicí, Urešovou vystřídal dosavadní prokurista nemocnice a ekonomický náměstek ředitelky Jan Mach. Urešová dosud byla členkou představenstva holdingu. Z funkce v čele náchodské nemocnice dnes odstoupila.

„Jsem pevně přesvědčen, že personální změny povedou i nadále ke kvalitnějšímu řízení nemocnic zřízených Královéhradeckým krajem,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Přesunutí Urešové do čela holdingu oznámil Cabicar již loni v září s tím, že změna nastane k 1. únoru. Na konci ledna Urešová oznámila, že si vše ještě potřebuje promyslet vzhledem k rozpracovaným úkolům, které má v náchodské nemocnici.

V reakci na Cabicarem navržený přechod Urešové do čela holdingu rezignoval loni v září na místo krajského zastupitele starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD). Tehdy uvedl, že nemocnice Náchod je manažersky a lidsky v rozkladu. Urešová jeho slova odmítla. Cabicar svůj postup tehdy označil za zodpovědný a Urešové se zastal.

Minulý týden představenstvo holdingu navrhlo kvůli „ztrátě důvěry“ odvolat ředitele nemocnice Jičín Tomáše Slámu (ODS). Návrhem by se měla příští týden zabývat dozorčí rada holdingu. Proti odvolání ostře vystoupila ODS, která je v krajské vládě s TOP 09. „K odvolání ředitele není žádný důvod. Po odborné stránce i z hlediska hospodaření je to jedna z nejlépe fungujících nemocnic v kraji,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Červíček (ODS). Sláma výtky vůči své osobě odmítl.

Pod holding spadají nemocnice v Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který patří i nemocnice Rychnov nad Kněžnou.

-čtk-