Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v poloprázdném Evropském parlamentu. Foto: Evropský parlament

Evropská unie musí posílit společné zdravotnictví, řekla šéfka Evropské komise

Evropská unie by měla v reakci na současnou koronavirovou krizi mít společná pravidla pro zdravotnictví a zvýšit unijní kompetence v této oblasti. Ve svém projevu vytyčujícím priority unijní exekutivy na příští období to včera řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise podle ní navrhne posílení zdravotnických orgánů EU a vznik nové výzkumné agentury.

EU na jaře čelila kritice, že členské země v obavách z pandemie nekoordinovaně uzavírají hranice a hromadí roušky či léky pro své potřeby, zatímco se někde nedostávají. Německá politička, jejíž první rok ve funkci zásadně ovlivnila pandemie covidu-19, podotkla, že se postupem času podařilo všechny problémy vyřešit. Připustila však, že unie má v oblasti zdravotnictví a připravenosti na krize co zlepšovat.

„Je naprosto jasné, že musíme vybudovat silnější evropskou zdravotnickou unii,“ řekla v projevu k prořídlým řadám poslanců Evropského parlamentu, kteří se kvůli novému šíření nákazy místo ve Štrasburku sešli v Bruselu. O tom, jaké kompetence by ve zdravotnictví měla EU získat, by podle von der Leyenové měli rozhodnout obyvatelé unijních zemí prostřednictvím chystané konference o budoucnosti Evropy, která má podle dřívějších plánů EK řešit případné změny fungování institucí evropského bloku.

Vedle posílení Evropské lékové agentury (EMA) a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) šéfka komise navrhla vytvoření agentury pro biomedicínský výzkum.

„Podpoří naši kapacitu a připravenost reagovat na přeshraniční hrozby,“ prohlásila von der Leyenová. Dodala, že na příští rok navrhne uspořádat v Itálii celosvětový zdravotnický summit.

-čtk-