Neděle, 20. června, 2021

Zeman jmenuje Blatného ministrem zdravotnictví ve čtvrtek

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve čtvrtek ve 12:00 náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jana Blatného ministrem zdravotnictví. Ve funkci nahradí dosavadního ministra Romana Prymulu (za ANO). Na twitteru to včera uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman včera Blatného v Lánech přijal, schůzka trvala asi hodinu. Premiér Andrej Babiš (ANO), který Blatného do funkce navrhl, neočekává, že by nový ministr v opatřeních proti koronaviru měnil dosavadní Prymulovy kroky.

 

Čtvrteční ceremoniál se uskuteční v Masarykově pracovně na zámku v Lánech, zúčastní se ho premiér. Podobně jako při jmenování Prymuly v září nebude vypsán fototermín pro média. Podle zástupců Pražské hradu je důvodem epidemiologická situace.

Novým ministrem se stane lékař, který se specializuje na dětskou hematologii. Nyní je v brněnské fakultní nemocnici zdravotnickým náměstkem pro dětskou nemocnici.

Babiš v České televizi (ČT) uvedl, že na ministerstvu zdravotnictví musí být kontinuita. Připomněl, že k epidemii koronaviru fungují laboratorní, klinická a epidemiologická odborná skupina. „Určitě neočekávám, že by něco zásadního měnil,“ řekl o Blatném. Myslí si, že prezidenta Blatný přesvědčil, když se Zeman rozhodl ho ministrem jmenovat, uvedl. „On už je v problematice zorientovaný, je to lékař, má zkušenosti, je jazykově vybavený. Já jsem přesvědčen, že tu pozici zvládne,“ řekl premiér o Blatném.

Prymula musí v čele ministerstva zdravotnictví skončit po zveřejnění fotografií deníku Blesk, na kterých je zachycen, jak vychází v noci z uzavřené restaurace a bez roušky usedá do služebního auta. Setkal se v ní s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem.

Restaurace musejí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek proto ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nařízení vlády neporušil a sám rezignovat odmítl. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání. Dosavadní ministr zdravotnictví později připustil, že by mohl ve funkci skončit ve chvíli, kdy bude znám jeho nástupce. Kdy bude Prymula z funkce odvolán, Ovčáček neupřesnil.

Prymula byl ministrem jmenován 21. září. Ve funkci nahradil Adama Vojtěcha, který ve stejný den ráno oznámil rezignaci. Šéfem ministerstva zdravotnictví tak bude 39 dnů. Za zvládnutí jarní vlny koronaviru by mu měl Zeman ve středu večer udělit státní vyznamenání.

Babiš se s Blatným setkal už v pátek na úřadu vlády. Zemanovi následně v Lánech předal životopis kandidáta, jehož jméno do dnešního prezidentova jednání nechtěl komentovat. Nového ministra by do jeho úřadu chtěl uvést ve čtvrtek.

Premiér včera v ČT řekl, že Blatného vybral po několika telefonátech na základě doporučení. Měl dva nebo tři kandidáty, uvedl. „Byla to druhá volba. Ta první volba si to chtěla ještě rozmyslet, ale já už jsem potom neměl čas,“ řekl Babiš o výběru nového ministra zdravotnictví. Nabídku na ministerský post dostal také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl, který ji ale odmítl, jak uvedl už dřív.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY