USA odstartovaly s distribucí nově schválené vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Foto: wakeforestlawreview

V USA se začalo s distribucí vakcíny proti covidu-19

Ve Spojených státech se včera začalo s distribucí nově schválené vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Výrobní závod farmaceutické společnosti Pfizer v Kalamazoo ve státě Michigan brzy ráno opustila tři nákladní auta se statisíci dávek vakcíny. Vládní poradce Moncef Slaoui stanici Fox News řekl, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku má být očkováno 100 milionů lidí, což je téměř třetina všech obyvatel.

 

Americké televizní stanice odvysílaly záběry, na nichž bylo vidět, jak pracovníci továrny Pfizeru balí první krabice s vakcínami, ukládají je do kontejnerů chlazených suchým ledem a převážejí je do nákladních aut. Jejich kolegové tleskali a hvízdali, když se auta začala nakládat. Podle agentury AP tímto okamžikem začala nejrozsáhlejší očkovací kampaň v dějinách Spojených států, které pandemie covidu-19 zasáhla nejvíce ze všech zemí na světě. Virus SARS-CoV-2 si v USA vyžádal už téměř 300.000 obětí na životech.

Vakcíny mají být už v pondělí dostupné na 145 místech po celé zemi, ve středu už bude mít zásoby očkovacích látek přes 300 nemocnic a očkovacích center. V první fázi distribuce se rozváží skoro tři miliony dávek vakcíny, do konce roku to má být 40 milionů dávek, řekl Slaoui, který je hlavním vědeckým poradcem vládní operace podporující vývoj očkovacích látek. Podle něj má distribuce stejným tempem pokračovat i v lednu a v únoru, kdy se bude distribuovat asi 50 až 80 milionů dávek vakcíny měsíčně.

Imunitu vůči covidu-19 získají lidé v případě očkovací látky od společností Pfizer a BioNTech po dvou dávkách. Prvních 100 milionů obyvatel USA tak bude před koronavirem chráněno na konci prvního čtvrtletí příštího roku.

Distribuce vakcíny je poměrně složitý proces zejména kvůli tomu, že očkovací látka se musí skladovat za udržení extrémně nízkých teplot kolem minus 70 stupňů Celsia. Společnost Pfizer proto vyvinula speciální přepravní kontejnery se suchým ledem a senzory, které jí umožní na dálku sledovat polohu zásilky a teplotu.

Spojené státy, které mají zhruba 330 milionů obyvatel, jsou co do počtu nakažených nejvíce zasaženou zemí světa. Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem podle dat Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 16 milionů. Mimořádné použití vakcíny od dvou zmíněných výrobců schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek, jako první mají očkování dostat zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory.

-čtk-