Čtvrtek, 28. ledna, 2021

Česko testuje registrační systém na očkování, inspirací je Izrael

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kraje začaly testovat centrální registrační systém pro očkování proti koronaviru, který se má v pátek otevřít nejdříve pro lidi starší 80 let. Někteří hejtmani ale mají výhrady k jeho fungování. Čeští experti včera o možnostech rychlejšího očkování také jednali s odborníky z Izraele, který je považován za zemi s nejvyšším tempem vakcinace. Do Česka včera dorazila i vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna.

Kraje začaly testovat centrální registrační systém pro očkování proti koronaviru, který se má v pátek otevřít nejdříve pro lidi starší 80 let. Někteří hejtmani ale včera neskrývali výhrady, někteří zatím od vlády nedostaly přístupové klíče do systému nebo se jim s nimi nepodařilo přihlásit. Podle hejtmanů dává metodika očkování krajům značnou volnost v tom, koho při vakcinaci upřednostní. Předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) uvedl, že do systému je možné vyplnit jméno a příjmení, a to je de facto všechno. Reálnou situaci zatím pilotní testování podle něj nesimuluje.

Vláda projedná očkovací strategii i připomínky k registračnímu systému ve středu ráno na mimořádném zasedání. Premiér Andrej Babiš (ANO) včera oznámil, že jedno z velkokapacitních očkovacích center vznikne v hale O2 universum v pražské Libni, která sousedí s větší O2 arenou. Jeho poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula České televizi řekl, že by mělo být zprovozněno do konce ledna.

Včera podle dostupných informací dorazila do Brna vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna, ve středu má dávky převzít Fakultní nemocnice Ostrava. V dalších dnech pak zamíří do víc než 150 domovů seniorů a sociálních zařízení v Moravskoslezském kraji. V celém Česku je zatím naočkováno asi šest procent domovů pro seniory, postižené a zařízeních se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb by za dva týdny mohla mít očkování za sebou polovina těchto zařízení.

Vakcínu proti koronaviru dodává zatím stát bez potřebného zdravotnického materiálu, tedy například jehel a stříkaček. Nemocnice je musí brát ze svých zásob, některé ale upozorňují, že jich nebudou mít dostatek. Situaci proto řeší Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Česko se podle serveru iROZHLAS také připojilo ke společnému celoevropskému tendru. Unie objednává zdravotnický materiál z Číny.

Inspirace z Izraele

Čeští experti včera o možnostech rychlejšího očkování jednali s odborníky z Izraele, který je považován za zemi s nejvyšším tempem vakcinace. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem uvedl, že Česko se může v této zemi inspirovat například podpůrnými metodami léčby pacientů s covidem-19. Z odpoledního videokonferenčního jednání českých a izraelských epidemiologů a dalších odborníků také vyplynulo, že dalším příkladem je třeba větší elektronizace, jednoduchý registrační systém nebo role zdravotních pojišťoven, které tam zřizují očkovací centra a zvou lidi k očkování.

Nemocnice se dál musejí vyrovnávat s péčí o pacienty s covidem i značným počtem nakažených mezi zdravotníky. Hospitalizovaných bylo v pondělí přes 7100 lidí s koronavirem, což je oproti předchozímu dni zhruba o tři stovky víc. Z toho 1099 pacientů bylo ve vážném stavu. Zatím nejvíc lidí s covidem v nemocnicích bylo loni v listopadu, a to přes 8000. Zdravotníků pozitivně testovaných na koronavirus je aktuálně 7300, zhruba o tisíc víc než na konci roku, z toho asi 1250 lékařů a 3400 sester.

Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti nemoci covid-19, se nezměnil. Druhý den je na 84 bodech ze sta, což odpovídá nepřísnějšímu stupni pohotovosti. Vláda nevyloučila další zpřísnění opatření, záležet bude na vývoji epidemie v tomto týdnu.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY