Čtvrtek, 6. května, 2021

Plzeňská lékařská fakulta přijala kvůli covidu část studentů bez přijímaček

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy letos přijala ze zhruba 2000 uchazečů o studium 133 bez přijímacích zkoušek. V minulých letech byly přitom zkoušky pro všechny uchazeče povinné. Za změnou stojí především pandemie nemoci covid-19, kvůli níž organizátoři zkoušek zatím neznají opatření, za kterých se budou přijímací zkoušky konat. Škola zatím třeba neví, kolik lidí bude moci být při zkouškách v jedné místnosti. Přijetím vynikajících studentů bez přijímacích zkoušek se mírně snížil počet uchazečů, kteří budou 17. června řešit přijímací testy z fyziky, chemie a biologie, řekla ČTK mluvčí fakulty Barbora Černíková.

„O prominutí přijímacích zkoušek mohli žádat pouze zájemci o studijní program Všeobecné lékařství, kteří končí českou střední školu a v posledních letech měli průměr z profilových předmětů fyzika, chemie, biologie a matematika nejvýše 1,2,“ uvedla mluvčí.

„Stále ještě zbývá 1713 přihlášených na obor Všeobecné lékařství a 856 na Zubní lékařství, někteří z nich se hlásí na oba programy. Většina uchazečů bude přijímací zkoušku skládat v hlavním termínu 17. června. Zajistit na tento den dostatek volných poslucháren, praktikáren a studoven je velmi náročné,“ uvedla vedoucí studijního oddělení Martina Buriánková. Fakulta se připravujeme na různé varianty podle toho, kolik lidí bude moci být v jedné místnosti, a doufá, že to bude jako loni alespoň 50. „Menší počet by byla podstatná komplikace,“ řekla.

Zájem o studium na lékařské fakultě, která je součástí Univerzity Karlovy, trvale několikanásobně převyšuje počet přijímaných studentů. Ke studiu v českém jazyce se letos do Plzně hlásí více než 2000 uchazečů. Je to podobný počet jako v minulých letech, kdy v následném přijímacím řízení obvykle uspělo kolem 500 až 600 zájemců a ke studiu se jich pak zapsalo kolem 300 na všeobecné a 50 na zubní lékařství. Na studium v anglickém jazyce se podle mluvčí hlásí na fakultu 170 zahraničních studentů.

Škola přijme stejně jako loni 90 uchazečů ze zahraničí na studium v anglickém jazyce. Mohou se hlásit do konce dubna. Fakulta zatím eviduje 148 přihlášek na obor General Medicine (Všeobecné lékařství) a 22 na obor Dentistry (Zubní lékařství). Všichni zájemci o studium v angličtině musejí skládat přijímací zkoušky 3. června. Ti, kteří nemohou do Plzně přicestovat, mohou složit zkoušku díky spolupráci se specializovanými agenturami v zahraničí. „Termíny jsou letos plánované v Římě, Norimberku, Aténách, Lisabonu a Göteborgu, v jednání je termín na Kypru a jeden z termínů pro německou agenturu proběhne také v Plzni,“ řekla Buriánková.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY