Neděle, 11. dubna, 2021

Zákaz odložitelné péče v nemocnicích by se mohl změnit na doporučení

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zákaz poskytovat v nemocnicích péči, která není pro pacienty nezbytná, by se mohl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zhruba za týden změnit v doporučení. Hranice plného obnovení péče je zhruba 2000 až 3000 hospitalizovaných pacientů s covidem. V současné době je v nemocnicích asi 7300 pozitivně testovaných pacientů.

Zákaz poskytovat v nemocnicích péči, která není pro pacienty nezbytná, by se mohl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zhruba za týden změnit v doporučení. Hranice plného obnovení péče je zhruba 2000 až 3000 hospitalizovaných pacientů s covidem. Ministr očekává, že by k tomu mohlo dojít na konci dubna, možná ve druhé polovině. V současné době je v nemocnicích asi 7300 pozitivně testovaných pacientů.

„Ve chvíli, kdy budou mít nemocnice na svých lůžkách 2000 až 3000 lidí s koronavirem, tak se by se mohla začít postupně obnovovat elektivní péče,“ řekl Blatný. Elektivní, neboli odložitelná péče, jsou většinou předem plánované operace, například ortopedické nebo oční.

Nařízení, omezující odkladnou péči, schválila vláda 21. prosince. Omezení má uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Stejné nařízení platilo už dříve v březnu a v říjnu loňského roku. Některé nemocnice už začátkem února žádaly, aby tuto péči mohly obnovit. Poté ale začal počet nových případů v ČR prudce růst, zřejmě vlivem masivního šíření takzvané britské mutace koronaviru.

Kapacity nemocnic jsou podle středečního vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky stále téměř na hraně vyčerpání. Počty hospitalizovaných s covidem-19 klesly za týden asi o desetinu, lidí na jednotkách intenzivní péče asi o sedm procent méně než před týdnem. Dušek uvedl, že horší je situace v moravských regionech. Zhruba pětina pacientů potřebuje nemocniční péče kvůli vážnému stavu i poté, co už nemají pozitivní test. Tito lidé se ale ve statistikách hospitalizovaných neobjevují.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY