Středa, 28. září, 2022

Probírání hromad pacientských záznamů zvládne počítač. Vědci vynalezli efektivnější metodu vytěžování dat

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Sběr, vytěžování a analýza dat jsou, jak už jsme opakovaně psali také ve Zdravotnickém deníku, budoucností medicíny. Dnes je ale vyhodnocování klinických dat, které by pomohlo s rozvojem personalizované medicíny, velmi náročné. Pomoci by do budoucna mohla metoda vyvinutá odborníky z lékařské fakulty při nemocnicích Mount Sinai v New Yorku, která dělá práci, jíž by za normálních okolností museli dělat lidé. Z elektronických zdravotních záznamů totiž umí vyhodnotit data charakterizující určité onemocnění, a vytvořit tak tzv. fenotyp, díky němuž je možno onemocnění ze záznamů rozpoznat.

Vědci z Icahn School of Medicine při Mount Sinai vyvinuli automatickou metodu studia elektronických zdravotních záznamů, která výrazně šetří čas a práci. Podle studie publikované nyní v odborném časopise Patterns je metoda stejně efektivní jako standardní postup při klasifikaci diagnózy.

Při svém výzkumu vědci popsali nový, automatický algoritmus založený na umělé inteligenci, který umí pročítat pacientská data z elektronických zdravotních záznamů. Nová metoda nazvaná Phe2vec přitom dokázala identifikovat určité choroby stejně přesně jako tradiční postup, který ovšem vyžaduje mnohem více ruční práce.

„Pokračuje exploze množství a typů dat elektronicky shromažďovaných v pacientských zdravotních záznamech. Rozplétání této složité sítě dat může být velmi zatěžující, což zpomaluje pokroky v klinickém výzkumu. V této studii jsme vytvořili novou metodu pro vytěžování dat z elektronických zdravotních záznamů za pomoci strojového učení, která je rychlejší a méně pracná než běžný standard. Doufáme, že to bude cenný nástroj, který umožní další, méně ovlivnitelný výzkum v klinické informatice,“ popisuje genetik a jeden z autorů studie Benjamin S. Glicksberg z Institutu Hassa Plattnera pro digitální zdraví při Mount Sinai.

Fenotyp vynalezne počítač sám V současné době spoléhají vědci při vytěžování dat z elektronických zdravotních záznamů na sadu zavedených počítačových programů nebo algoritmů. Vývoj a ukládání těchto algoritmů se provádí systémem zvaným Phenotype Knowledgebase (PheKB, tj. znalostní databáze fenotypů). I když je systém velmi efektivní při správné identifikaci pacientovy diagnózy, proces vývoje algoritmu může být velmi zdlouhavý a neflexibilní. Při studiu určité choroby totiž výzkumníci musí nejprve pročesat stohy zdravotních záznamů, aby vyhledali data, jako jsou některé laboratorní testy nebo předpisy, které jsou jedinečně spjaté s daným onemocněním. Potom naprogramují algoritmus, který navádí počítač, aby hledal pacienty, kteří tyto údaje…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit